Day: март 6, 2020

ФИЛИПЧЕ: СОСТОЈБАТА НА ДВАЈЦАТА ПАЦИЕНТИ СО КОРОНА ВИРУС Е СТАБИЛНА, ВЕЧЕРВА ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ НА КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ ВО СКОПЈЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека двата нови дијагностицирани пациенти позитивни на корона вирус се двајца сопружници од Дебар коишто во нашата земја стигнале од Бреша, Северна Италија на 27 февруари. Нивната состојба е стабилна, имаат лесна клиничка слика, лесна форма на горно респираторна инфекција, односно на грип. Вечерва, […]

ДВА НОВИ ПОТВРДЕНИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУС ВО ДЕБАР

Министерството за здравство информира дека денеска во попладневните часови, на корона вирус се тестирани двајца нови пациенти и нивните резултати се позитивни на вирусот. Според информацијата која ја имаме во моментов, станува збор за сопружници од Дебар, кои пред неколку дена се вратиле од Италија. Министерството за здравство ги собира деталите за пациентите. Со дополнителните […]

ОД 14. СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА: ПРОДОЛЖУВА ПРЕПОРАКАТА ЗА НЕОДРЖУВАЊЕ ПОГОЛЕМИ ЈАВНИ СОБИРИ И СПОРТСКИ НАТПРЕВАРИ БЕЗ ПУБЛИКА ДО 13 МАРТ

Владата на Република Северна Македонија го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство да се продолжи препораката за ограничување на јавните настани со гости од странство, препораката за неодржување поголеми јавни собири и настани, како и препораката спортските натпревари да се одржуваат без публика до 13 март 2020 година, и ги […]

НЕМА НОВИ ТЕСТИРАНИ ЛИЦА ЗА КОРОНА ВИРУС – АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ ЗА ЗАШТИТА НА ЗДРАВЈЕТО

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, на редовната прес конференција за состојбата со коронавирусот, информираше дека во текот на изминатото деноноќие нема нови тестирани лица за корона вирусот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. –        Стабилна е состојбата на пациентката, која е прв и единствен случај со коронавирус во земјава и како што вчера […]