Day: март 12, 2020

ТЕСТИРАНИ ЧЕТИРИ ЛИЦА ОД СТРУМИЦА ПОВРЗАНИ СО ПРВАТА ПАЦИЕНТКА – ТЕСТОВИТЕ НЕГАТИВНИ, ПОПЛАДНЕВО ТЕСТИРАНИ УШТЕ СЕДУМ ЛИЦА СО ИНДИКАЦИИ И НИВНИТЕ ТЕСТОВИ СЕ НЕГАТИВНИ

Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица – поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати беа негативни на коронавирустот. Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената кои во изминатите […]

КАКО ДО ПРАВИЛНА ДОМАШНА САМО-ИЗОЛАЦИЈА?

Како до правилна домашна само-изолација? Останете дома, освен во случај на итност. Доколку имате можност, работете од дома. 📍 Одделете се од останатите во различни простории. Редовно проветрувајте ги просториите. 📍 Доколку имате на располагање, користете посебен тоалет/бања. Во спротивно редовно дезинфицирајте го оној кој сите го користат. 📍 Избегнувајте заедничко користење предмети за домаќинство […]

РЕЗУЛТАТИТЕ НА СИТЕ ДЕНЕСКА ТЕСТИРАНИ ЛИЦА НА КОРОНА ВИРУС СЕ НЕГАТИВНИ

Министерството за здравство информира дека резултатите на сите кои денеска се тестираа се негативни на коронавирус. Претпладнево на корона вирус беше тестирано едно лице кое на 7 март пристигнало во земјава од Германија, како и осум лица поврзани со првата заболена пациентка од Скопје – сопатници и блиски контакти, кои во изминатите две недели беа […]

ФИЛИПЧЕ: ДОПОЛНУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ ДО 24.03 – ЗАБРАНА НА ЈАВНИ И ПРИВАТНИ СОБИРИ, КАФЕТЕРИИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 18 ЧАСОТ

На денешната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека вчеравечер e разговарано со директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге по прогласувањето пандемија од корона вирус –  мерките се преземаат во консултација со СЗО. -Од деветте пациенти на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, шест се во стабилна состојба. Кај тројца […]