Day: март 14, 2020

ФИЛИПЧЕ: 6 НОВИ ПАЦИЕНТИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА ВИРУС, ДОСЕГА 18 ПАЦИЕНТИ ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ СО ОВОЈ ВИРУС

На вечерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше дека од денеска 12 тестирани пациенти, 8 во претпладневните часови и 4 во попладневните часови, позитивни на корона вирус се 6 пациенти. „Денеска се тестирани 12 пациенти, 6 од нив се позитивни на корона вирус. Една пациентка којашто синоќа касно стигнала со авионот на […]

НЕ Е ТОЧНА ИНФОРМАЦИЈАТА ДЕКА НЕМА ЕПИДЕМИОЛОГ ВО ДЕБАР, ИМА ЕПИДЕМИОЛОГ И ДВАЈЦА ИНФЕКТОЛОЗИ ОД СКОПЈЕ, ДА НЕ СЕ ШИРАТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, НА РАСПОЛАГАЊЕ СМЕ ЗА ОДГОВОР НА СЕКОЕ ПРАШАЊЕ ВО КОЕ БИЛО ВРЕМЕ.

Не е точна информацијата која излезе во дел од медиумите дека нема епидемиолог во дебарската болница. Во болницата во Дебар има епидемиолог и двајца инфектолози од Скопје, кои дојдоа во поддршка на локалните здравствени работници. Во моментов нема дефицит на персонал во болницата. Министерството за здравство е во постојана комуникација со болницата во Дебар и […]

ФИЛИПЧЕ: ВО МОМЕНТОВ 12 ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА ВИРУС, СЕ ТЕСТИРААТ УШТЕ 9 ЛИЦА, ДО ВЛАДАТА ЌЕ СЕ ДОСТАВИ ПРЕДЛОГ ЗА ЗАТВАРАЊЕ НА МОЛОВИТЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за состојбата со корона вирусот во земјава. „Во овој момент ги очекуваме од Дебар да пристигнат новодијагностицираните четворица пациенти. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се уште се досега 9те, односно 8 практично, заради тоа што прво заболената пациентка во понеделник ќе […]

НА КОРОНА ВИРУС СЕ ТЕСТИРААТ 7 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во моментов на корона вирус се тестираат 6 лица од Дебар. Од нив, четворица кои имале контакт со заболените од Дебар. Еден доктор епидемиолог и еден лабораториски техничар исто така од Дебар кои се без симптоми на корона вирус, но за кои е важно да направиме проверка на нивната здравствена […]