Day: март 17, 2020

ФИЛИПЧЕ: 31 ЗАБОЛЕН НА КОРОНАВИРИС, ПОЗИТИВНИ НА ВИРУСОТ И ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вечерашната прес-конференција информираше дека попладнево се дијагностицирани 5 нови случаи на коронавирус, од кои 4 се здравствени работници од Дебар. „Вкупната бројка на заболени во нашата земја изнесува 31 пациент. Од попладневните 5 новозаболени, освен четирите здравствени работници од Дебар, исто така позитивен е тестот и на […]

ПОПЛАДНЕВО 5 НОВИ ПОЗИТИВНИ ПАЦИЕНТИ НА КОРОНАВИРУС, МЕЃУНИВ И 4 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ ОД ДЕБАР

Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, 5 се позитивни на вирусот. Позитивна е сопругата на веќе дијагностицираниот пациент од Скопје и 4 здравствени работници – двајца доктори и две медицински сестри од Дебар. Со ова, бројката на заболени со коронавирус во земјата се искачи на 31. За вечерва, Министерството […]

ПОТВРДЕНИ РЕЗУЛТАТИТЕ НА КОРОНА ВИРУС НА ТРОЈЦА ПАЦИЕНТИ-ВКУПНО 26 ВО МОМЕНТОВ, ГРАЃАНИТЕ СТРОГО ДА СЕ ПРИДРЖУВААТ ДО МЕРКИТЕ И ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција најнапред информираше за состојбата на пациентите, кои се лекуваат на Инфективната клиника во Скопје и во Дебар. Тој посочи дека состојбата на сите пациенти е стабилна и непроменета во однос на вчерашниот ден, а стабилна е и состојбата на пациентката, што е на респираторна […]

СОСТОЈБА СО КОРОНАВИРУСОТ ВО ЗЕМЈАТА ДО 12.00 ЧАСОТ- ВКУПНО 26 ЗАБОЛЕНИ

Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12.00 часот изнесува 26 лица. Утрово се тестирани 10 пациенти. Позитивни се тестовите на тројца пациенти, кои се тестирале на Клиниката „Жан Митрев“, а за нив ИЈЗ направи контролни тестови, кои го потврдија претходниот резултат. Состојбата на сите пациенти […]