Day: март 19, 2020

ФИЛИПЧЕ: НОВИ 6 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС – ВКУПНО 48, ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ВАЖНА УЛОГАТА НА ГРАЃАНИТЕ, НА НИВНАТА СВЕСТ, СИТЕ ТРЕБА И МОРА ДА ПРИДОНЕСАТ ОВАА КРИЗА ДА СЕ НАДМИНЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вечерашната прес-конференција информираше дека денеска до 16:00 часот во нашата земја се дијагностицирани 6 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка изнесува 48. „Во Штип за првпат е дијагностициран вирусот кај девојче на 4 годишна возраст, кое се инфицирало во градинка во Англија – според кажувањата […]

СОСТОЈБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ ВО ЗЕМЈАТА ДО 16.00 ЧАСОТ – 6 НОВИ ЗАБОЛЕНИ, БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ Е 48

Министерството за здравство информира дека до 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус. Се работи за едно девојче од Штип на 4-годишна возраст, кое се инфицирало во градинка во Англија. Семејството се вратило во земјата на 14 март и било во домашна излоација. На тестирање се јавиле вчера, два дена откако девојчето […]

СОСТОЈБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ ВО ЗЕМЈАТА ДО 11.00 ЧАСОТ – ДО УТРОВО НЕМА НОВИ ЗАБОЛЕНИ

Министерството  за здравство информира дека утрово не се регистрирани нови заболени пациенти со коронавирус во земјата. Доцна синоќа, во рамките на скринингот, направени се тестови на 22 лица со поширока индикација. Сите 22 теста се негативни на вирусот. Бројката на заболени со вирусот во земјата е 42 лица. Пациентите се стабилни и кај ниту еден […]