Day: март 20, 2020

НОВА БЕСПЛАТНАТА ТЕЛЕФОНСКА ЛИНИЈА 0800 002 03

Ги информираме граѓаните дека со почеток од 21.03.2020 година, а во врска со новонастанатата ситуација со covid-19 се организира дополнителна телефонска линија за сите прашања, консултации, подршка и помош поврзани со вирусот. Бесплатната телефонска линија 0800 00203 ќе биде достапна 24/7. Јавното здравство е заедничка одговорност! Од нас зависи!

ФИЛИПЧЕ: ВКУПНО 70 ЛИЦА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВО ЗЕМЈАТА, ОД ПОНЕДЕЛНИК ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ВРШИ ТЕСТИРАЊЕ И ВО ПОЛИКЛИНИКИТЕ ЧАИР И ЈАНЕ САНДАНСКИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше за актуелната состојба со коронавирусот во земјава и во светски рамки, како и за мерките кои се преземаат во насока на зајакнување на капацитетите за справување со вирусот, а со цел да се подобри пристапот кон здравствената заштита за граѓаните. На светско ниво, бројката […]

СОСТОЈБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ ВО ЗЕМЈАВА ДО 10:00 ЧАСОТ – 19 НОВОЗАБОЛЕНИ – БРОЈКАТА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПАЦИЕНТИ ВО ЗЕМЈАТА Е 67 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека вчера попладне и во текот на ноќта преку ИЈЗ на коронавирус беа тестирани 71 лице. Од нив 2 лица се позитивни на вирусот, едно лице од Скопје – контакт на веќе потврден и дијагностициран пациент од Скопје и едно од Охрид – дојдено од Бреша, Италија кое било во контакт […]