Day: март 23, 2020

ФИЛИПЧЕ: БЛИЗУ 1200 МАТИЧНИ ЛЕКАРИ ЌЕ СЕ ВКЛУЧАТ ВО ПРОЦЕСОТ НА ДИЈАГНОЗА НА КОРОНАВИРУСОТ И ВО ВОДЕЊЕТО НА ПАЦИЕНТИТЕ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција информираше дека се дијагностицирани 22 нови пациенти со коронавирус, со што вкупната бројка во моментов изнесува 136 лица, при што посочи дека во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 63 годишен пациент од Дебар, по нагло влошување на […]

ВКУПНО 136 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПАЦИЕНТИ – ОД НИВ 1 ИЗЛЕКУВАН И 2 ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Дебар (4), Куманово (2) и Охрид (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 136, од кои 1 излекуван и 2 починати пациенти. Според местото на […]

НА КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ ПОЧИНА ПАЦИЕНТ ОД КОРОНАВИРУС

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од коронавирус. Се работи за маж на 63 годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на состојбата. Пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби на 17 март, без покачена […]