Day: април 14, 2020

ПОТВРДЕНИ 54 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНО ВО ЗЕМЈАТА 908 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАА 6 ПАЦИЕНТИ -РЕГИСТРИРАНИ 42 ОЗДРАВЕНИ

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден пациент од Прилеп и еден од Куманово. Во Болницата „8 септември“ починаа 2 лица, пациент од Велес (67г) и пациент од Куманово (59г). Со два […]

ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО ОДНОС ЗА ИНФОРМИРАЊЕТО ЗА СОСТОЈБАТА СО КОРОНАВИРУС ВО ЗЕМЈАТА

Министерството за здравство ја информира јавноста дека за состојбата со коронавирусот ги известува сите медиуми истовремено веднаш откако ќе ги добие официјалните податоци од Институтот за јавно здравје. Со оглед на тоа што во изминативе денови, неколку медиуми први информираат за статистиката на денот ги замолуваме сите медиуми – да се држат исклучиво до официјалните […]

ТЕЛЕФОНСКА ЛИНИЈА ЗА КОНСУЛТАЦИЈА И СОВЕТУВАЊЕ НА ЛИЦА СО ДЕМЕНЦИЈА И НИВНИ НЕГУВАТЕЛИ ВО ПЕРИОД СО СПРАВУВАЊЕ СО КОВИД-19

Отворена е телефонска линија за консултација и советување за лица со деменција и нивни негуватели.   Од Универзитетската клиника за неврологија информираат дека пациентите може во периодот од 11:00 до 13:00 часот, во понеделник и среда, да се јават на телефонскиот број 075/277-806 во амбулантата за деменции за консултација и советување. Повозрасните лица се особено чувствителни […]