Day: мај 21, 2020

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 40 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1898, ОЗДРАВЕНИ СЕ 11 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Штип-1, Прилеп-4, Велес-2, Кочани-2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај. Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови […]

ФИЛИПЧЕ: НА ИНСТИТУТОТ ЗА ТРАНСФУЗИОНА МЕДИЦИНА ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НОВ АПАРАТ ЗА ДОНИРАЊЕ КОНВАЛЕСЦЕНТНА ПЛАЗМА

Институтот за трансфузиона медицина, денеска пушти во употреба нов клеточен сепаратор за плазмаферза. Овој апарат, институтот го набави од сопствени средства и периодов ќе се користи за донирање на конвалесцентна плазма.– Во време кога сѐ уште се соочуваме и се бориме со COVID-19, апаратот ќе се користи за донирање конвалесцентна плазма, а по завршување на […]