Day: мај 28, 2021

АПЛИЦИРАНИ ВКУПНО 290.829 ДОЗИ ВАКЦИНИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 59.815 ЛИЦА

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Вкупно се аплицирани 290.829 дози вакцини, а ревакцинирани се 59.815 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 11.598 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.504 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 427.535 граѓани. Со последните бројки 47% од населението над […]

РЕГИСТРИРАНИ 50 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.217, ОЗДРАВЕНИ 81, ПОЧИНАТИ 18 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 27, Куманово – 5, Прилеп – 4, Гостивар – 3, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 2, Струмица, Гевгелија и Виница – по 1.Регистриран е […]

РЕГИСТРИРАНИ 53 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.169, ОЗДРАВЕНИ 111, ПОЧИНАТИ 13 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 29, Прилеп – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2,Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.Регистрирани се 111 оздравени пациенти […]