Author: Angela Velinova

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 628 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 27827, ОЗДРАВЕНИ СЕ 531 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 15 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје […]

ФИЛИПЧЕ: ГИ ЗАСИЛУВАМЕ КОНТРОЛИТЕ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ И ПРОТОКОЛИТЕ КОИ СЕ НА СИЛА, ОД СИТЕ НАС ЗАВИСИ КАКВА ЕСЕН ЌЕ ИМАМЕ И КАКО ЌЕ ГО ПРЕМОСТИМЕ И ОВОЈ БРАН

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во нашата земја, но и во Европа, најава за следните чекори на Министерството за здравство и Владата, како и за есенскиот период кој е пред нас. „Дозволете да дадам генерален заклучок дека состојбата кај нас, како и секаде […]

ДЕМАНТ ДО ВМРО-ДПМНЕ: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ПРИКРИВАЛ 20 СЛУЧАИ НА ЗАБОЛЕНИ – ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ КРЕИРААТ ПАНИКА И СЕ НА ШТЕТА НА ЈАВНОСТА

Министерството за здравство најостро ги демантира дезинформациите изнесени на прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ поврзани со наводно прикривање на 20тина случаи на заболени од ковид-19 од страна на министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче. Во врска со изнесените невистини, Mинистерството за здравство го истакнува следново: 1) Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, на […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 120 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2611, ОЗДРАВЕНИ СЕ 16 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 2 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти, во Скопје-8, Штип-3, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1, Битола-1. Починати се две лица од […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 76 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2391, ОЗДРАВЕНИ СЕ 26 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти во: Скопје-12, Куманово-2, Тетово-11 и Гостивар-1.   Во ГОБ „8 септември“ почина […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 76 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2391, ОЗДРАВЕНИ СЕ 26 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти во: Скопје-12, Куманово-2, Тетово-11 и Гостивар-1.   Во ГОБ „8 септември“ почина […]

ДОСЕГАШНИТЕ МЕРКИ ОСТАНУВААТ НА СИЛА, ВО ПОНЕДЕЛНИК НОВА ПРЕПОРАКА НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ДО ВЛАДАТА

Министерството за здравство информира дека денеска Комисијата за заразни болести одржа состанокот на кој е разгледана можноста за олеснување на досегашните мерки за превенција и заштита од ширење на коронавирусот. Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести одлучија да препорачаат до Владата на Република Северна Македонија сите досега донесени мерки да останат на сила. […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 36 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1622, ОЗДРАВЕНИ СЕ 13 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка […]

ИНСТИТУТОТ ЗА ФИЗИКАЛНА МЕДИЦИНА И РЕХАБИЛИТАЦИЈА СО СОВЕТИ ЗА РЕСПИРАТОРНА ГИМНАСТИКА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА СО КОВИД-19

Институт за физикална медицина и рехабилитација – Скопје изработи прирачник со корисни совети за респираторна гимнастика во време на пандемија со КОВИД-19. Нарушувањето на функциите на дишењето при заболување на респираторниот систем кај пациенти со Covid-19 се поврзува со промени кои настануваат во механиката на дишењето кај пациентите. Може да дојде до намалена подвижност на […]

КЛИНИКАТА ЗА ПУЛМОЛОГИЈА И АЛЕРГОЛОГИЈА СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА ЗА ДОНАЦИЈАТА „УВ ГАРД“ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНОВАТОРИ

Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија изразува благодарност за донацијата на „УВ Гард“ за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии, изум од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров. Овој апарат дезинфицира и површини и воздух, 360 степени наоколу. Ги уништува микроорганизмите кои доаѓаат во контакт со светлината, им ги уништува нуклеинските […]