Author: Daniela Aleksoska

РЕГИСТРИРАНИ 908 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 145.909, ОЗДРАВЕНИ 732, ПОЧИНАТО 31 ЛИЦЕ

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 367, Битола – 71, Куманово – 64, Прилеп – 49, Штип – 40, Велес и Охрид – по 39, Тетово – 38, Струмица – 24, Гостивар – 21, Кичево – […]

ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ СЕ ОДВИВА СО ДОБРА ДИНАМИКА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во изјава за медиуми информираше за текот на вакцинацијата во А1 арената „Борис Трајковски“, каде во моментов се одвива вакцинација на граѓани помлади од 75 години. – Салата Борис Трајковски продолжува да работи како четврти пункт за вакцинација во Скопје и сите граѓани кои уште на почеток беа пријавени, […]

РЕГИСТРИРАНИ 890 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 145.001, ОЗДРАВЕНИ 1024, ПОЧИНАТИ 35 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 349, Битола – 68, Куманово – 59, Прилеп – 52, Тетово – 36, Струмица – 35, Велес – 32, Охрид – 29, Кавадарци – 27, Штип […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 949 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 144.111 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 737 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 33 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 357, Битола – 85, Куманово – 69, Прилеп – 43, Велес – 39, Охрид – 36, Тетово – 34, Струмица и Кочани – по 29, Гостивар – […]

ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ – НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД 5 ДО 11 АПРИЛ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 5 до 11 април 2021 биле тестирани вкупно 27.329 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.867 нови позитивни случаи од 35 градови во […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.129 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 143.162, ОЗДРАВЕНИ 1.152, ПОЧИНАТИ 27 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44, Кавадарци – 36, Гостивар – 33, Штип – 32, Кочани […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 193 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 142.034 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 1014 ПАЦИЕНТИ– ПОЧИНАТИ СЕ 34 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и […]

ФИЛИПЧЕ:ВО СРЕДА ПРОДОЛЖУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА СПОРЕД ВОЗРАСНАТА ГРУПА ГРАЃАНИ ВО А1 АРЕНАТА БОРИС ТРАЈКОВСКИ, ГИ ПОВИКУВАМ СИТЕ ДА СЕ ПРИЈАВАТ НА САЈТОТ – VAKCINACIJA.MK

Вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура, опфатени во првата фаза, завршува денеска и утре, а имунизацијата против КОВИД-19, согласно Националниот план  продолжува со вакцинација на граѓани, истакна денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. -Останатиот дел од 20.000 вакцини Спутник В ќе бидат  распределени по возрасни групи, како што сега се одвива вакцинацијата од почеток […]

РЕГИСТРИРАНИ 687 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 141.844, ОЗДРАВЕНИ 1347 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 46 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи со КОВИД-19 во: Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33, Велес – 31, Кавадарци и Тетово по – 23, Гостивар – 19, […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.092 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 141.157, ОЗДРАВЕНИ 2003 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 32 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово – 80, Прилеп – 49, Кавадарци – 45, Велес – 41, Струмица – 36, Охрид – 33, Тетово – 30, Штип […]