ПРЕКУ КОВАКС МЕХАНИЗМОТ ЌЕ ПРИСТИГНАТ 110.612 ВАКЦИНИ ОД ПРОИЗВОДИТЕЛОТ ФАЈЗЕР-БИОНТЕК

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100 илјади вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над 12 години, ќе […]

ИЈЗ: МИНАТАТА НЕДЕЛА ПОМАЛКУ НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19, ВАКЦИНИРАНИ ВКУПНО 774.422 ГРАЃАНИ

Последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје покажува дека за 40% е намалена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почеток на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август. Во епидемиолошката анализа на Институтот опфатена е возрасна популација од претшколска возраст, основно […]

ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 12.099 ВАКЦИНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а вкупно се вакцинирале 12.099 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.474.507 дози вакцини, а ревакцинирани […]

АПЛИЦИРАНИ 1.435.392 ДОЗИ ВАКЦИНИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 667.739 ГРАЃАНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со среда и во текот на вчерашниот ден, вакцинирани се вкупно 767.652 граѓани. Прва доза вакцина во средата и во текот на вчерашниот ден примиле 3.407 граѓани, а вкупно се […]

15 СЕПТЕМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА СВЕСТА ЗА ЛИМФОМ

Светскиот ден за кревање на свеста за лимфом, традиционално, се одбележува на 15 септември. Кон одбележувањето на овој ден се приклучува и Универзитетската клиника за хематологија со апел до населението за сериозноста на лимфомот како заболување и важноста од негова рана детекција и навремено лекување, што е возможно само преку заедничка соработка на пациентите и […]

ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 13.493 ВАКЦИНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани […]

ЦЕНТАРОТ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И КОНТРОЛА НА БОЛЕСТИ НА САД СО НОВА СТУДИЈА КОЈА ЈА НАГЛАСУВА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19

Центарот за превенција и контрола на болести на САД(CDC) објави нова студија, која јасно ја нагласува ефикасноста на вакцините против Ковид-19 против сериозни болести или смрт. Оваа студија е спроведена во период од повеќе од три месеци, испитувајќи ги хоспитализациите и смртните случаи од вирусот Ковид-19 и заклучоците од истата покажуваат дека дури десетпати е […]

80% ОД НОВИТЕ СЛУЧАИ и 84% ОД ХОСПИТАЛИЗИРАНИТЕ СО КОВИД-19 СЕ НЕВАКЦИНИРАНИ

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 06 август заклучно со 9 септември. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање втора доза вакцина. Во период од 06.08 до 09.09.2021 на територија на државата 26.053 граѓани, […]

ПУНКТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА И НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

Младите граѓани се оние кои се во моментов најизложени на ковид вирусот и тие се главни медијатори, поради комуникацијата со своите соученици и другари. Од четвртокот е отворен нов пункт за вакцинација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, со овој чекор се става акцент на тоа вакцините да бидат подостапни и за младите граѓани, со […]

ФИЛИПЧЕ:ДОТРАЕНИТЕ БАРАКИ ГИ ЗАМЕНУВАМЕ СО НОВИ МОДЕРНИ АМБУЛАНТИ

Дел од матичните лекари во примарната но и превентивната здравствена заштита, дејноста ја обавуваа во времени објекти поставени во пост-земјотресниот период. Старите и дотраени бараки, никогаш не беа реновирани, оштетувањата беа очигледни дотраени материјали и инсталации кои со тек на годините престанале да ги извршуваат примарните функции. Потребата од целосна реконструкција на овие амбуланти беше […]