ФИЛИПЧЕ: ГИ ЗАСИЛУВАМЕ КОНТРОЛИТЕ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ И ПРОТОКОЛИТЕ КОИ СЕ НА СИЛА, ОД СИТЕ НАС ЗАВИСИ КАКВА ЕСЕН ЌЕ ИМАМЕ И КАКО ЌЕ ГО ПРЕМОСТИМЕ И ОВОЈ БРАН

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во нашата земја, но и во Европа, најава за следните чекори на Министерството за здравство и Владата, како и за есенскиот период кој е пред нас. „Дозволете да дадам генерален заклучок дека состојбата кај нас, како и секаде […]

ФИЛИПЧЕ: АКО ЕПИДЕМИОЛОШКАТА СЛИКА Е СТАБИЛНА, ВО НОЕМВРИ ЌЕ СЕ ДОЗВОЛИ УШТЕ НЕКОЈА ГРУПА ОД ДЕЦАТА ДА БИДЕ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО ВО УЧИЛИШТАТА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон…/Rruga drejt…“ на Алсат М телевизија истакна дека ако епидемиолошката слика е добра и стабилна, на почетокот на месец ноември ќе се даде дозвола уште некоја група од децата да оди со физичко присуство во училиштата. Од 1 октомври, со физичко присуство […]

СРЕДБА НА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ СО КОСОВСКИ КОЛЕГА ЗЕМАЈ – РЕГИОНАЛНА РАБОТНА ГРУПА ЗА КОВИД И ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА СОРАБОТКАТА ВО ДРУГИ ОБЛАСТИ ОД ЗДРАВСТВОТО

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче и заменик министерот за здравство Арменд Арслани, денеска во Скопје, остварија работна средба со министерот за здравство на Косово, Арменд Земај и неговиот тим.  На средбата се разговараше за актуелната состојба со Ковид-19,  како и на другите аспекти и можна соработка во сферата на здравството меѓу двете земји.  -Прво […]

НЕМА ПРОСТОР ЗА ПАНИКА- МЕРКАТА Е ДИМЕНЗИОНИРАНА ЗА ДА ГИ ЗАШТИТИ РИЗИЧНИТЕ ПАЦИЕНТИ, А ПРИТОА ДА НЕ СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА СИСТЕМОТ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче се сретна со претставниците на здруженијата на пациенти. На средбата, тие ги изнесоа своите предлози за доследно спроведување на одлуката на Владата по препорака на Комисијата за заразни болести, хронично болните да се вратат на работа, а притоа да не се прават злоупотреби на системот.   -Станува збор за […]

ФИЛИПЧЕ НА СРЕДБА СО МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ – 51 ОД МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ ПОЧНАТ ПЛАТЕНА ПРАКСА ВО ИНФЕКТИВНИТЕ ОДДЕЛЕНИЈА И КЛИНИКИ ЗА ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа средба со младите лекари, од кои 51, од тие што добија лиценца за работа во јули, годинава, ќе бидат ангажирани на инфективните одделенија и клиники за третман на пациенти со Ковид-19. Новите лекари ќе бидат ангажирани со договор на дело со 30.000 денари месечно  платена пракса.  -Поголем […]

ЗА ЕДНА ГОДИНА ВО НОВИОТ УРГЕНТЕН ЦЕНТАР ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА ИЗВРШЕНИ 50 ИЛЈАДИ ХИРУРШКИ И ОРТОПЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ И ИНТЕРВЕНЦИИ​

Во новиот ургентен хируршки центар, сместен во кругот на Општа болница Куманово, за една година од пуштањето во употреба кон крај на јули, минатата година, до денес се извршени 34.100 хируршки и 8.000 отропедски прегледи. Направени се и 7.600 преврски, имобилизации, како и други хируршки интервенции, посочува директорката на ОБ Куманово, д-р Снежана Захариева.​  Комплетно […]

ФИЛИПЧЕ: ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ Е НАЈГОЛЕМА БОЛНИЧКА УСТАНОВА, СО ВРВНИ ЕКСПЕРТИ И ПОСЕБНО МЕСТО ВО НАШИОТ ЗДРАВСТВЕН СИСТЕМ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска, присуствуваше на настанот со кој се одбележаа 10 години од именувањето на Градска општа болница „8 Септември“ по националниот празник, Денот на независноста.  -ГОБ „8 Септември“ има посебно место во нашиот здравствен систем, со оглед на тоа што е најголема болничка установа за обезбедување здравствени услуги. Тука […]

ПУШТЕН ВО ФУНКЦИЈА НОВИОТ МОДУЛАРЕН АМБУЛАНТСКО-ПОЛИКЛИНИЧКИ ОДДЕЛ НА КЛИНИКАТА ЗА ПУЛМОЛОГИЈА – ПО 50 ГОДИНИ ГО МЕНУВАМЕ ИЗГЛЕДОТ И ФУНКЦИОНАЛНОСТА НА КАМПУСОТ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, д-р Дејан Докиќ, денеска го пуштија во употреба новиот модуларен амбулантско-поликлинички оддел, лоциран во непосредна близина на зградата на интерните клиники. -Од денеска практично во функција влегуваат новите амбуланти на клиниката за пулмологија. После повеќе од 50 години, го […]

ФИЛИПЧЕ И ШАХПАСКА: ГРАДИНКИТЕ СЕ ОТВОРААТ НА 9 СЕПТЕМВРИ – ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРОТОКОЛОТ ЌЕ ГИ ЗАШТИТИ НАЈМАЛИТЕ И СИТЕ ВКЛУЧЕНИ ВО ВОСПИТНО-ЗГРИЖУВАЧКИОТ ПРОЦЕС

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа дека е донесена одлука на 9 септември да се отворат установите за згрижување и воспитување деца – детски градинки/центри за ран детски развој. Министерот Филипче го образложи Протоколот за активности во установите […]

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ: ПРОДОЛЖУВА ТРЕНДОТ НА НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВОПОТВРДЕНИ СО КОВИД-19 И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ СЛУЧАИ

Продолжува трендот на намалување на бројот на новопотврдени со Ковид-19 и процентот на позитивни од тестирани случаи, покажува извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 24 до 30 август 2020г. Во овој период се направени 9.944 тестирања на вирусот SARS-CoV-2 и регистрирани сe 666 нови позитивни случаи, што претставува намалување […]