ФИЛИПЧЕ И Д-Р КАРАЏОВСКИ: ГИ ЗГОЛЕМУВАМЕ БОЛНИЧКИТЕ И КАПАЦИТЕТИТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, одржаа прес-конференција, на која информираа за одлуките кои ги донесоа на утринскиот состанок со Комисијата за заразни болести.-Се соочуваме со еден многу силен бран на вирусот, ситуација која значајно ги оптоварува сите сегменти во здравствениот систем, од […]

ВО ПРЕТХОДНИТЕ 24 ЧАСА РЕГИСТРИРАН 561 СЛУЧАЈ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 26.954, ОЗДРАВЕНИ 197 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ СЕ 22 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.901 тестирања, а регистриран е 561 нов случај на Ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, Охрид-11, Кавадарци-18, Гостивар-10, Гевгелија-15, Струмица-32, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-8, Виница-1, Делчево-1, Кратово-3, Свети Николе-5, Кичево-6, Ресен-2, Неготино-4. Институтот за јавно здравје регистрираше […]

Д-Р СТЕВАНОВИЌ: НИЕ ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ МОРАМЕ ДА ИЗДРЖИМЕ – ГРАЃАНИТЕ МОРА ДА НИ ПОМОГНАТ СО ПОЧИТУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ

Во вчерашната изјава за медиумите, директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби д-р Милена Стевановиќ информираше дека е почната хоспитализација на пациенти во модуларната болница во непосредна близина на клиниката. Во однос на кадарот кој работи во модуларната болница,  д-р Стевановиќ изјави:  -Постои систем на мобилизирање медицински персонал, како среден медицински персонал, така и […]

ВО ИЗМИНАТИ 24 ЧАСА 641 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД 19 – ВКУПНO ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 24.836, ОЗДРАВЕНИ 233 – ПОЧИНАТИ 12 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на Ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, Охрид-10, Кавадарци-25, Гостивар-11, Гевгелија-20, Струмица-24, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Кратово-3, Свети Николе-3, Кичево-18, Ресен-8, Неготино-7.  Институтот за јавно здравје регистрира 233 […]

ФИЛИПЧЕ: ОД ДЕНЕСКА СЕ СМЕСТЕНИ ПАЦИЕНТИ ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ДО ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, вечерва во вестите на Канал 5 телевизија информираше за состојбата со болничките капацитети и изјави дека од денеска се сместени пациенти во модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. „Болничките капацитети забрзано се исполнуваат. Се преполнија некои болници. Нема слободни болнички кревети во […]

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 408 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 24196, ОЗДРАВЕНИ СЕ 281 ПАЦИЕНТ – ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-4, Демир Хисар-4, Пехчево-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира […]

НА УТРЕШНАТА ВЛАДИНА СЕДНИЦА ЌЕ ПРЕДЛОЖИМЕ УШТЕ ЕДЕН ПАКЕТ МЕРКИ КОЈ МОЖЕ ДА ГО НАМАЛИ БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД-19

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска изјави дека по утринскиот состанок со Комисијата за заразни болести го информираа штабот во Владата во однос на капацитетите на болниците и ја презентираа двонеделната анализа со епидемиолошката состојба во земјава.Во епидемиолошкиот дел се бележи значителен раст на новодијагностицирани случаи, процентуално најмногу во возрасните групи од третата, […]

СО ДАРУВАЊЕТО КРВНА ПЛАЗМА СЕ ПОКАЖУВА ВИСТИНСКА ХУМАНОСТ

-Првпат дарувам крв и планирам да продолжам со дарување. Во август заболев од Ковид-19, за среќа имав полесна клиничка слика, со симтоми како омалаксаност, без осет за мирис и вкус и по моето успешно заздравување одлучив да помогнам таму каде што е навистина неопходно. Апелирам тоа да го сторат и останатите оздравени пациенти кои имаат […]

ДОСЕГА ОБЕЗБЕДЕНИ 142 ЕДИНИЦИ КОНВАЛЕСЦЕНТНА ПЛАЗМА СО КОЈА СЕ ТРЕТИРАНИ НАД 120 ПАЦИЕНТИ

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19. Станува збор за 100 дарители кои донирале плазма и досега над 120 пациенти со Ковид-19 се третирани со конвалесцентна плазма, што содржи антитела против овој вирус, создадени од човечкиот организам за сузбивање на болеста.  […]

ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ПОВЕЌЕ ОД 1.820 ПРЕГЛЕДИ И КОНТРОЛИ ВО МОБИЛНАТА АМБУЛАНТА НА КЛИНИКАТА ЗА ПУЛМОЛОГИЈА

Во новиот модуларен амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија за еден месец се извршени повеќе од 1.820 прегледи и контроли. Во просек, дневно, доаѓаат меѓу 70-80 пациенти за преглед или за контрола, закажани преку системот МојТермин, како и за време на дежурство во вечерните часови. Во изминатиот период зголемен е бројот на пациенти за преглед, […]