ОДОБРЕНИ ДОПОЛНИТЕЛНИТЕ МЕРКИ ОД ВЛАДАТА ЗА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19

На вчерашната седница на Владата на Република Северна Македонија се донесоа следните нови мерки, препораки и протоколи за заштита на здравјето на населението од Ковид – 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести: За влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како и […]

СРЕДБА ФИЛИПЧЕ-ЗИМЕР, ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЈА ЗА ЗДРАВСТВО, ВКЛУЧУВАЊЕ ВО „GLOBAL HEALTH SECURITY AGENDA“

Министерот за здравство, Венко Филипче се сретна со новиот носител на функцијата шеф на политички и економски оддел, Кристофер Зимер од Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија. -Особена чест и задоволство е тоа што имавме можност да размениме повеќе факти во врска со моменталната епидемиолошка состојба и вакцинацијата на населението. На средбата […]

ОТВОРЕНИ ЧЕТИРИ НОВИ ПУНКТА ЗА КОВИД ВАКЦИНАЦИЈА ВО СКОПЈЕ

Поради зголемениот интерес за вакцинација, отворени се дополнителни четири пункта за имунизација против Ковид-19. Пунктовите во Скопје се во поликлиниките Бит Пазар, Драчево, Ченто и Ѓорче Петров. Во две смени работат пунктовите во Чаир, Јане Сандански, Букурешт и Бит Пазар. Во прва смена работат поликлиниките во Шуто Оризари, Драчево и Ченто. Вакцини има доволно, во […]

МЗ:ПРИСТИГНАА 20.000 ВАКЦИНИ АСТРА ЗЕНЕКА,ДОНАЦИЈА ОД ХРВАТСКА

Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Република Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата. Ова е втора донација на вакцини „Астра Зенека“, од страна на хрватската Влада. На почетокот од месец јули донација од 10.000 вакцини, донесе министерот за надворешни и европски работи […]

НОВО ВОЗИЛО ЗА ИМП ДОБИВА ПОЛИКЛИНИКАТА ШУТО ОРИЗАРИ

Поликлиниката во Шуто Оризари ќе добие медицинско возило за брза помош и ќе обезбеди плати за две лица од Ромска националност кои ќе бидат ангажирани во период од две години. Со оваа поддршка ги јакнеме капацитетите на Ромската заедница преку редовни здравствени прегледи, преку едукација за важноста на прегледите, преку правото за вакцинација, со цел […]

МЗ: ВО КЛИНИЧКАТА БОЛНИЦА ВО БИТОЛА СТАВЕН ВО УПОТРЕБА НОВ АПАРАТ SPECT-CT ГАМА КАМЕРА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска ја посети Клиничката болница во Битола. Во рамки на проектот „ Меѓународна агенција за атомска енергија од Виена“, беше дониран нов апарат кој ќе служи за функционални испитувања на тироидната жлезда, бубрезите, венската циркулација и малигните заболувања.   Со употребата на овој апарат се нуди дополнителен квалитет на […]

ОД ДЕНЕСКА ПОЧНА ПРИЈАВУВАЊЕТО ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ

Министерството за здравство информира дека од денеска, 26 јули (помеделник) почна пријавувањето за вакцинација на граѓани во домашни услови. Граѓаните кои од здравствени причини не се во можност да дојдат на вакциналните пунктови да се вакцинираат ќе можат тоа да го сторат во домашни услови. Закажувањето е преку јавување во здравствените домови или со директно […]

ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА ЗА УТРЕ(ПЕТОК, 30.07.)

Теренската вакцинација за петок 30.07.2021 ќе се одвива во следните населени места:   Тетово – Челопек, Блаце, Милетино, Новиот Челопек   Гостивар – Симница, Џеновица, Сушица   Струмица – Владевци   Кочани – Прибачево   Кичево – Вранештица, Староец   Македонски Брод – Крапа, Суводол   Велес – Чолошево, Дурутовец, Башино село   Скопје – Горњани, Глуво, […]

НА КЛИНИКАТА ЗА ХЕМАТОЛОГИЈА ПРВПАТ ИЗВЕДЕНА АФЕРЕЗА НА ПЕРИФЕРНИ МАТИЧНИ КЛЕТКИ КАЈ ДЕТЕ

Универзитетската Клиника за хематологија, во соработка со Универзитетската Клиника за детски болести, реализира афереза на периферни матични клетки кај 9 годишно дете, ХЛА ДНК идентичен донор на матични клетки за сестра која боледува од акутна леукемија и на која и е потребен третман со трансплантација на матични клетки. Со оваа соработка се отвара можност и […]

НА ОРТОПЕДИЈА ПРИ ТОАРИЛУЦ ПУШТЕНО ВО ФУНКЦИЈА ЦЕЛОСНО ОПРЕМЕНО РЕНОВИРАНО КРИЛО

По цели 70 години реновиран е и пуштен во употреба Блокот А на Клиниката за ортопедија, при ТОАРИЛУЦ. На оваа клиника се лекуваат пациенти со малигни заболувања на коскениот систем, пациенти кои имаат потешкотии по операциите и деца кои се лекуваат од истите болести. Со реновирањето на овој оддел се подобруваат болничките услови на пациентите […]