АКТУЕЛНО

ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ – НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД 5 ДО 11 АПРИЛ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 5 до 11 април 2021 биле тестирани вкупно 27.329 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.867 нови позитивни случаи од 35 градови во […]

РЕГИСТРИРАНИ 193 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 142.034, ОЗДРАВЕНИ 1014, ПОЧИНАТИ 34 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44, Кавадарци – 36, Гостивар – 33, Штип – 32, Кочани […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 193 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 142.034 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 1014 ПАЦИЕНТИ– ПОЧИНАТИ СЕ 34 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и […]

ФИЛИПЧЕ:ВО СРЕДА ПРОДОЛЖУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА СПОРЕД ВОЗРАСНАТА ГРУПА ГРАЃАНИ ВО А1 АРЕНАТА БОРИС ТРАЈКОВСКИ, ГИ ПОВИКУВАМ СИТЕ ДА СЕ ПРИЈАВАТ НА САЈТОТ – VAKCINACIJA.MK

Вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура, опфатени во првата фаза, завршува денеска и утре, а имунизацијата против КОВИД-19, согласно Националниот план  продолжува со вакцинација на граѓани, истакна денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. -Останатиот дел од 20.000 вакцини Спутник В ќе бидат  распределени по возрасни групи, како што сега се одвива вакцинацијата од почеток […]

РЕГИСТРИРАНИ 687 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 141.844, ОЗДРАВЕНИ 1347 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 46 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи со КОВИД-19 во: Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33, Велес – 31, Кавадарци и Тетово по – 23, Гостивар – 19, […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.092 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 141.157, ОЗДРАВЕНИ 2003 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 32 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово – 80, Прилеп – 49, Кавадарци – 45, Велес – 41, Струмица – 36, Охрид – 33, Тетово – 30, Штип […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.174 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦРАНИ 140.065, ОЗДРАВЕНИ 811, ПОЧИНАТИ 42 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.598 тестирања, а регистрирани се 1.174 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 430, Велес – 81, Куманово -78, Прилеп и Битола – по 74, Струмица – 53, Охрид – 49, Гостивар – 42, Тетово – 41, Кавадарци – […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.163 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 138.891, ОЗДРАВЕНИ 854, ПОЧИНАТИ 35 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по – 32, Велес […]

ТРАЈНО РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО МАТИЧЕН ЛЕКАР ВО ШУТО ОРИЗАРИ

Министерството за здравство ја информира јавноста дека се најде трајно решение на проблемот со матичен лекар во општина Шуто Оризари.   После шест неуспешни обиди за закуп на ординација за матичен лекар во поликлиниката во Шуто Оризари, добивме апликација на седмиот оглас од приватна поликлиника која аплицираше и планира закуп на ординацијата во рамките на […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.302 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 137.728, ОЗДРАВЕНИ 626, ПОЧИНАТИ 51 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи соа КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар – 38, Штип- 34, Кочани – […]