Интервјуа

ФИЛИПЧЕ: ОД ДЕНЕСКА СЕ СМЕСТЕНИ ПАЦИЕНТИ ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ДО ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, вечерва во вестите на Канал 5 телевизија информираше за состојбата со болничките капацитети и изјави дека од денеска се сместени пациенти во модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. „Болничките капацитети забрзано се исполнуваат. Се преполнија некои болници. Нема слободни болнички кревети во […]

ФИЛИПЧЕ: ЗДРАВСТВОТО ОДЛИЧНО СЕ СПРАВИ СО ПАНДЕМИЈАТА

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата. „Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско- стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на […]