Новости

ДЕНЕСКА РЕГИСТРИРАНИ 205 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 7.777, ОЗДРАВЕНИ 336 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ ШЕСТ ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3. Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 336 оздравени лица од: Скопје-113, Куманово-28, Дебар-8, Штип-15, […]

СЕ ПОДОБРУВААТ УСЛОВИТЕ НА КЛИНИКАТА ЗА НЕФРОЛОГИЈА – РЕНОВИРАЊАТА ВО ЗАВРШНА ФАЗА

Од Универзитетска клиника за нефрологија информираат дека привршуваат активностите со кои се реновираат оддели и се менува медицинскиот и немедицински инвентар во оваа јавно здравствена установа. Станува збор за комплетно реновирање на првиот кат на клиниката, каде се сместени одделите за интензивна нега, одделот за трансплантација, како и одделот за акутна и хронична дијализа и […]

ФИЛИПЧЕ И БИБА ДОДЕВА: ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЛЕКОВИ И БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО МАЛИГНИ ЗАБОЛУВАЊА

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска оствари средба со претставници на Здружението „Борка – за секој нов ден“, во кое членуваат пациенти со малигни заболувања. На средбата разговараа за досегашните и идни активности, како и за предизвиците со кои се соочува оваа група на пациенти во услови на корона кризата. -Овој изминат период […]

ПО 40 ГОДИНИ ЦЕЛОСНО РЕНОВИРАНИ ДВЕТЕ ХИРУРШКИ САЛИ ВО ГИНЕКОЛОШКО-АКУШЕРСКАТА БОЛНИЦА ВО ЧАИР, ПОЧНАТА Е ГАСИФИКАЦИЈА НА КОТЕЛОТ ЗА ПАРНО ГРЕЕЊЕ ВО ОВАА УСТАНОВА

Во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир првпат по четири децении се реновирани двете гинеколошки операциони сали. Станува збор за реконструкција на простор на површина од 420 м2, со целосно реновирање на двете постојни гинеколошки оперативни сали и воведување централен довод на гасови, како и целосно реновирање на одделот за реанимација […]

ПРЕКУ ИПА 3 ИНСТРУМЕНТОТ ИНВЕСТИЦИИ ЗА ОПРЕМУВАЊЕ И УНАПРЕДУВАЊЕ НА ОДДЕЛЕНИЈАТА ЗА ИНТЕНЗИВНА НЕГА

Mинистерот за здравство, доц. д-р. Венко Филипче, на вчерашната средба во Охрид со специјализантите и младите лекари ги истакна и можностите кои се нудат на јавното здравство преку усогласувањето со законодавството на Европската унија, како и новите можности кои ги нудат програмите. Во таа насока, тој истакна дека преку ИПА 3 инструментот првпат се наменети […]

ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА Е ПОЗНАТА ПО СВОЈАТА ЕКСПЕРТИЗА – ЗА ДВЕ ГОДИНИ КАДАРОТ ВО БОЛНИЦАТА Е ЗАЈАКНАТ СО НАД 70 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска ја посети Општата болница во Охрид, каде оствари средба со директорот и вработените во оваа јавноздравствена установа, истакнувајќи ја експертизата и искуството на медицинскиот персонал во многу области и нивниот успех во третманот на огромен број пациенти во сите изминати години. -Болницата во Охрид е еден од […]

ВОВЕДОВМЕ 7 НОВИ ЛЕКОВИ ЗА ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ, И ВО УСЛОВИ НА КОВИД-19 ОВАА ГРУПА ПАЦИЕНТИ СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ СО ПОТРЕБНИТЕ ЛЕКОВИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска оствари средба со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја. На средбата, тие разговараа за предизвиците со кои се соочуваат во овој момент кога целокупниот здравствен систем е посветен на третманот на пациенти заболени од коронавирус. Оваа група на пациенти има свои специфики, […]

ДЕНЕСКА РЕГИСТРИРАНИ 126 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 6.334,ОЗДРАВЕНИ 48 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-6, Штип-15, Прилеп-3, Тетово-19, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-2, Пробиштип-2, Свети Николе-1, Ресен-3. Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје-43, Штип-1, Битола-1, Ресен-3. Починати се 4 лица, по […]

ОБЕЗБЕДЕНИ 31 ЕДИНИЦА КОНВАЛЕСЦЕНТНА ПЛАЗМА ЗА ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на 31 пациент со ковид-19. Од нив, 16 се преку постапка плазмафереза и 15 единици преку стандардно дарување крв. -Во оваа установа е изготвен и протокол за дарување плазма. Сакам да изразам искрена благодарност кон хуманите дарители кои секојдневно се […]

КОМПЛЕТНО РЕНОВИРАНИ АМБУЛАНТСКИОТ ДЕЛ, УРГЕНТНИОТ ЦЕНТАР И ЧЕКАЛНАТА НА КЛИНИКАТА ЗА ДЕТСКИ БОЛЕСТИ

Во Универзитетската клиника за детски болести изминатиот период комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната за пациентите, со цел унапредување на условите за третман на пациентите, како и условите за работа на персоналот на оваа клиника. Амбуланскиот дел е целосно обновен со нова опрема, извршени се бројни градежни зафати, поставени нови прозорци, нова […]