Соопштенија

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ СО НОВИ ПРЕПОРАКИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ЕПИДЕМИЈАТА НА МОРБИЛИ (МАЛИ СИПАНИЦИ)

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот  Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги […]

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ И МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ОД КЛИНИКАТА ЗА НЕВРОЛОГИЈА: ГИ УНАПРЕДУВАМЕ УСЛОВИТЕ ЗА ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИТЕ, СОЗДАВАМЕ ЕВРОПСКО ЗДРАВСТВО ЗА ГРАЃАНИТЕ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за здравство, д-р Венко Филипче денеска ја посетија Универзитетската клиника за неврологија, истакнувајќи дека оваа клиника веќе е рамо до рамо со здравствените установи во европските земји. Премиерот Заев потенцираше дека неколкуте новини коишто на Клиниката за неврологија се воведени од неодамна, ќе придонесат кон […]

ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСТАНОВИ ПОДГОТВЕНИ ЗА ЕВЕНТУАЛНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ВО ЗЕМЈАВА

Министерството за здравство информира дека будно се следат состојбите со грип во земјава и дека се подготвени за евентуално зголемување на бројот на  лица заболени од оваа болест. Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, составена од стручни лица од надлежните здравствени установи, будно ја следат состојбата со грип во државата. Напоменуваме дека капацитетите […]

МОБИЛЕН СЕРВИС ЗА ГРИЖА ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ-ПРИБЛИЖУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСЛУГИ ДО ГРАЃАНИТЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и австрискиот аташе за труд, социјална политика, здравство и заштита на потрошувачите во Република Македонија, Харалд Фугер денеска се обратија на настан во организација на Европскиот центар за социјална политика и истражување, посветен на потребата од развивање интегрирани услуги за […]

ОПШТАТА БОЛНИЦА КУМАНОВО ДОБИ АПАРАТ ЗА РАНА ДИЈАГНОСТИКА НА ОШТЕТУВАЊА НА СЛУХОТ КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска ја посети кумановската болница по повод донацијата на апарат за рана дијагностика на оштетувања на слухот кај новороденчињата во Општата болница Куманово. Донираниот апарат значително ќе придонесе кон навремена дијагноза и соодветен третман за можните оштетувања на слухот кај новороденчињата. Годишно на одделот за акушерство и неонатологија […]

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ: ГО УНАПРЕДУВАМЕ СТАТУСОТ НА ЦЕЛОКУПНИОТ ЗДРАВСТВЕН ПЕРСОНАЛ

Министерот за здравство на Република Македонија, доц. д-р Венко Филипче, заедно со австрискиот аташе за труд, социјални работи, здравство и заштита на потрошувачите за Македонија, Харалд Фугер и Људмила Гасер од Сојузното министерство за труд, социјални работи, здравство и заштита на потрошувачите на Република Австрија, присуствуваа на денешниот настан, посветен на размена на искуства за […]

ФИЛИПЧЕ: ПОСВЕТЕНИ СМЕ НА РЕФОРМИТЕ ВО ЗДРАВСТВОТО-СОЈУЗНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЈА ОСТАНУВА НАШ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче денеска во Берлин оствари билатерална средба со федералниот министер за здравство на Сојузна Република Германија, Јенс Шпан. На средбата стана збор за можноста за потпишување Меморандум за соработка со Министерството за здравство на Германија и продлабочување на соработката меѓу двете министерства во повеќе области.  На средбата, министерот Филипче се […]

ВО СТОМАТОЛОШКИ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР КОНТИНУИРАНО СЕ ОБЕЗБЕДУВААТ ЗДРАВСТВЕНИ УСЛУГИ ЗА ПАЦИЕНТИ

Според информациите од Универзитетски стоматолошки клинички центар „Свети Пантелејмон“ – Скопје, во установата непречено и континуирано се обезбедуваат здравствени услуги за пациентите. Веднаш по откривање на бактеријата МРСА кај еден вработен е извршена дезинфекција и генерално чистење. Нема нови пријавени случаи на присуство на оваа бактерија.

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ГИ ПРЕЗЕМА СИТЕ НЕОПХОДНИ МЕРКИ ЗА РАСЧИСТУВАЊЕ НА СЛУЧАЈОТ СО ШЕЕСЕТ И ЕДНОГОДИШНАТА ЖЕНА, КОЈА ПОЧИНАЛА НА КАРИЛ, ОТКАКО БИЛА ОПЕРИРАНА ОД ПУКНАТ ИЗРАСТОК НА ДЕБЕЛО ЦРЕВО НА КЛИНИКАТА ЗА АБДОМЕН

Наша должност е секогаш транспарентно да ве информираме. По вчерашната објава на порталот „Скопјеинфо“ дека на Клинички починала 50 годишна жена од слепо црево, бидејќи немало слободен болнички кревет, Министерството ги контактираше сите клиники во Клиничкиот центар, по што утврдивме дека таков случај опишан во порталот немало регистрирано на ниту една клиника. Министерството за здравство […]

НА ПОЧЕТОК НА СЕЗОНАТА СО ГРИП, НЕМА ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА ЗАБОЛЕНИ

Министерството за здравство информира дека е намален бројот на заболени лица од сезонски груп, во однос на овој период минатата година. Инаку, минатата недела биле регистрирани вкупно 535 лица со грип, а оваа недела се регистрирани 20 отсто повеќе или 643 новозаболени со грип и заболувања слични на грип. Во Институтот за јавно здравје се пристигнати […]