ПОТВРДЕНИ 54 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНО ВО ЗЕМЈАТА 908 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАА 6 ПАЦИЕНТИ -РЕГИСТРИРАНИ 42 ОЗДРАВЕНИ

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден пациент од Прилеп и еден од Куманово. Во Болницата „8 септември“ починаа 2 лица, пациент од Велес (67г) и пациент од Куманово (59г).

Со два негативни теста и во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти, а регистрирани се и 32 оздравени пациенти (12 од Дебар и 20 од Скопје) кои се лекуваа во домашни услови.

Во изминатите 24 часа се потврдени 54 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје-13, Куманово -25, Штип -1, Прилеп -10, Тетово -1, Велес -2, Гостивар -1, Кичево -1,

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 908 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:
        Скопје – 329
        Куманово – 236
        Дебар – 49
        Штип-28
        Прилеп –85
        Тетово – 38
        Струга – 43
        Велес – 34
        Битола –9
        Охрид –4
        Кавадарци – 3
        Гостивар –9
        Гевглелија – 4
        Струмица – 2
        Крива Паланка-3
        Радовиш – 4
        Крушево – 3
        Кочани – 22
        Пробиштип – 2
        Кичево – 1

Во изминатото деноноќие направени се 710 теста. Преку ИЈЗ – 530, преку Ветеринарен ф-тет -18, Авицена – 20, Биотек – 24 и Филип Втори (Жан Митрев) – 118, а во тестирање со pcr метода се вклучи и Систина од каде во денешната бројка влегуваат 2 позитивни теста. Досега во земјата се направени вкупно 9.262 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts