Day: март 18, 2021

СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ОД ДЕНЕС ДОСТАПНИ НА KOVID19VAKCINACIJA.MK

Денеска е пуштена во употреба он-лајн платформата kovid19vakcinacija.mk на која граѓаните може да се информираат за вакцините, процесот и фазите на вакцинација.Сите одговори на најчесто поставувани прашања во однос на вакцинацијата се сиблимирани и достапни тука.Преку оваа страница може да се пристапи кон апликацијата за искажување заинтересираност за вакцинација против КОВИД-19 ” vakcinacija.mk “.Имунизацијата е […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.293 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 115.222 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 339 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 24 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1.293 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 626, Прилеп – 88, Велес – 60, Гостивар, Кавадарци и Битола – по 48, Тетово – 46, Штип – 41, Неготино – 36, Охрид – 34, Струмица […]