Day: март 25, 2021

ПРОВЕРЕНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОВИД 19 – АПЛИКАЦИЈА НА УНИЦЕФ И СЗО „HEALTHBUDDY+“

HealthBuddy+ е апликација достапна на македонски јазик и нуди пристап до проверени информации за КОВИД-19. Овозможува да се преземе активна улога по пријава на дезинформации кои подоцна ќе се проверуваат со факти потврдени од експерти. Обезбедува информации базирани исклучително на докази и помага за разоткривање на митовите и лажните тврдења за вирусот. Апликацијата е развиена од регионалната […]

РЕГИСТРИРАНИ 1347 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 122.227, ОЗДРАВЕНИ 451 ПАЦИЕНТ, ПОЧИНАТИ 17 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.096 тестирања, а регистрирани се 1347 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 643, Куманово – 90, Прилеп – 85, Велес – 61, Охрид – 56, Битола – 50, Кавадарци – 47, Тетово – 40, Гостивар – 35, Гевгелија […]