Day: април 1, 2021

МЗ:ВИСОКА ЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА НА ГРАЃАНИТЕ НАД 77 ГОДИНИ ВО ПРВИОТ ДЕН

Во текот на вчерашниот ден вакцинирани се 730 граѓани на пунктовите низ државата. Дневно од 30 до 55 лица се вакцинирале во еден пункт. Според податоците на Националниот систем Мој Термин, заинтересираноста помеѓу граѓаните над 77 години кои го започнаа процесот на вакцинација вчера е висока, односно само 2% од граѓаните кои имале закажано термин […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 1.511 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 130.022 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 587 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 32 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 654, Куманово – 116, Битола – 86, Велес – 68, Прилеп – 64, Тетово – 56, Гостивар – 55, Кавадарци, Штип и Охрид – по 44, Струмица – 38, Гевгелија – 35, Кичево – 25, Неготино -22, […]