Соопштенија

МИНИСТЕРОТ ТАРАВАРИ ВО ПОСЕТА НА ХИРУШКИ КЛИНИКИ-РАЗРЕШЕНИ ДЕЛ ОД ЕКОНОМСКИТЕ ДИРЕКТОРИ, ДО ПЕТОК ИЗВЕШТАЈ ЗА КОМПРЕСОРИТЕ

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари денеска по извршеното примопредавање на функцијата веднаш излезе на терен и ги посети хируршките клиники во клиничкиот комплекс, по повод утврдување на состојбата со компресорите во хируршките сали. По посетата, тој изјави дека деновиве ќе добие извештај од направените испитувања и до петок ќе донесе дефинитивна одлука како ќе […]

ТОПЛОТЕН БРАН ВО ЦЕЛА ДРЖАВА ОД СРЕДА ДО НЕДЕЛА – БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ И ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА

Владата на Република Северна Македонија, на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државава и донесе соодветни препораки. Од Институтот за јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека од утре (среда, 19.06.) до недела (23.06) територијата на цела држава ќе биде зафатена […]

РЕОРГАНИЗАЦИЈА НА НАЧИНОТ НА ФУНКЦИОНИРАЊЕ И ОБЕЗБЕДУВАЊЕ КОМПРИМИРАН ВОЗДУХ СО НАДВОРЕШНИ КОМПРЕСОРИ КАКО ПРЕОДНО РЕШЕНИЕ

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева одржа состанок со медицинските директори на хируршките клиники при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ со цел реорганизација на работата поради новонастанатата ситуација со компримираниот воздух. Во текот на вчерашниот ден, д-р Манолева донесе наредба универзитетските клиники кои се сместени во зградата на хируршки клиники во Клиничкиот центар операционите сали […]

СО ПОДДРШКА ОД ПРОЕКТ ХОУП ПОДОБРЕНИ УСЛОВИТЕ ВО ПОВЕЌЕ ЈЗУ

Министерот за здравство д-р Илир Демири оствари средба со претставници на организацијата проект Хоуп и БД. На средбата, Демири упати голема благодарност за соработката со која со поддршка од Хоуп се подобрија условите во повеќе јавно-здравствени установи во целата држава.

ТРКАЛЕЗНА МАСА ПО ПОВОД ОБЕЛЕЖУВАЊЕ ДЕКАДА ЗА ЗДРАВО СТАРЕЕЊЕ

-Ја поздравувам денешната тркалезна маса, која има за цел олеснување на дијалогот меѓу институциите и организациите кои работат на темата здраво стареење и усогласување на акциските планови со целите на „Декадата на Обединетите нации за здраво стареење 2020-2030“, како и отворање дискусија за ревизија и продолжување на националната стратегија за здраво стареење комплетирана во 2020 […]

КБ ТЕТОВО ДОБИ КРЕАТИВЕН МУРАЛ

Клиничката болница во Тетово доби креативен мурал што симболизира почеток на нов живот, кадешто се раѓаат новите генерации. Министерот за здравство д-р Илир Демири потенцираше дека муралот е направен во соработка со невладината организација Лоја и упати голема благодарност до уметникот Ариан Џафери. -Секоја една индивидуа, независно од кој сталеж и од која структура ако […]

ЕВРОПСКА НЕДЕЛА НА ИМУНИЗАЦИЈА – СЕ ЗГОЛЕМУВА ОПФАТОТ НА ВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА

Викендов во Градски парк, под мотото „Заштитуваме генерации“ ја одбележавме Европската недела на имунизација, заедно со омилените детски ликови „Биби и Боби“ и дечиња со балетска точка. Настанот е организиран од Министерството за здравство, заедно со Институт за јавно здравје, Светска здравствена организација и Детскиот фонд на Обединетите нации, поддржани од УСАИД и Европската унија. […]

КАМПАЊА „СПРИНТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА“-ПОСЕТЕНИ НАД ТРИ ИЛЈАДИ СЕМЕЈСТВА

Седумдесет тимови на доктори и медицински сестри, изминатата недела се на терен и веќе посетија над 3.000 семејства на невакцинирани деца во рамките на кампањата „Спринт за имунизација“. Одбележувајќи ја Европската недела на имунизација, Министерството за здравство ја реализира оваа камапња заедно со Светската здравствена организација, Институтот за јавно здравје и вакциналните пунктови на здравствените […]

ДЕМИРИ, СТАВРИДИС, ДИЏОВАНИ И ЈОХАНСЕН: БЕЛЕЖИМЕ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ОПФАТОТ СО ВАКЦИНАЦИЈА, НО СÈ УШТЕ Е ПОД ПРЕПОРАЧАНИТЕ 95%

Министерот за здравство д-р Илир Демири, специјалната претставничка на СЗО во земјава, д-р Ане Јохансен, претставничката на УНИЦЕФ за Република Северна Македонија, Патриција ДиЏовани и д-р Кети Ставридис од Институтот за јавно здравје, денеска, одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа за опфатот со имунизација во државата по повод одбележување на Европската недела за имунизација. Демири, потенцираше дека Министерството за […]

ОСОВРЕМЕНУВАЊЕ НА КАЛЕНДАРОТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА СО ДЕВЕТВАЛЕНТНА ХПВ ВАКЦИНА-ГАРДАСИЛ 9

Mинистерот за здравство д-р Илир Демири учествуваше на симпозиумот „Гардасил 9 – Една вакцина за сите“, кој нуди одлична можност за споделување сознанија од професионалната практика и за размена на искуства меѓу истражувачките и практичарите. Од следниот месец се овозможува осовременување на календарот за редовна имунизација со воведување деветвалентна ХПВ вакцина-Гардасил 9. -Од четиривалентна преминуваме […]