JANË REGJISTRUAR 518 RASTE TË REJA TË COVID-19 – NUMRI I PËRGJITHSHËM I TË DIAGNOSTIKUARVE ËSHTË 158.681, 31 PACIENTË JANË RIKUPERUAR –4 PERSONA KANË NDËRRUAR JETË

Ministria e Shëndetësisë informon, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik:
Në 24 orët e fundit janë kryer 5.809 teste, dhe 518 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në: Shkup – 179, Tetovë – 96, Gostivar – 65, Kumanovë – 35, Kërçovë – 29, Strugë – 20, Manastir – 14, Ohër dhe Strumicë – nga , Dibër – 10, Kavadar- 7, Veles – 6, Koçanë- 5, Prilep dhe Berovë – nga 4 , Shtip, Vinicë dhe Makedonski Brod – nga 3,Gjevgjeli, Resnje, Radovish, Dellçevë dhe Pehçevë – nga 2 , Kriva Pallankë, Probishtip dhe Demir Kapijë- nga 1.
Janë regjistruar 31 pacientë të rikuperuar nga: Shkup- 13, Kumanovë – 6, Gostivari – 5, Tetovë – 4, Strumicë – 2, Manastir – 1.
Kanë ndërruar jetë 4 persona : dy nga Shkupi (71 dhe 88 vjeç), një nga Tetova (75vjeç) dhe 1 nga Dibra (67vjeç), të gjithë kanë ndërruar jetë në spital.
Janë kryer 5.809 teste përmes: ISHP -195 , QSHP Shkup-48, QSHP Manastir-114, QSHP Prilep-31, QSHP Tetovë-73, QSHP Kumanovo-85, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendjes Fibrile-2, Mjekësia Ligjore-2, Laborator i Spitalit Kozle-0,KU Pulmonologji me Alergologji-0, SP 8 Shtatori -12, Instituti i Mikrobiologjisë-45, Zhan Mitrev (Filipi II) -115, Avicenna-242, Biotek-241, Sistina-90, laboratori Laor- 622, Sinlab-79, Remedika-17, Plodnost-76, Genea-8, Nikob lab-830, VFV Medical-64, Eli Medica-13, Objektet shëndetësore publike dhе Objektet shëndetësore private (teste të shpejta)-gjithsej 2.805 teste.

Në vend, deri më tani, janë kryer gjithsej 1.028.102 teste të Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 158.681, numri i pacientëve të rikuperuar është 150.587, numri i të vdekurve është 5.513, dhe numri i rasteve aktive është 2.581.

Сподели на:

Related Posts