Соопштенија

ЗАМЕНИК МИНИСТЕРКАТА МАНОЛЕВА НА ФОРУМ НА ЖЕНИ ЛИДЕРКИ ОД ЈИЕ

Заменик министерката, д-р Маја Манолева, денес присуствуваше на промоцијата на Форумот на жени лидери од Југоисточна Европа за добро владеење и антикорупција. Форумот се формира на иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики на добро владеење, поддржан од UN WOMEN, RAI и UNODC, а целта е да се создаде регионална мрежа на […]

КОМПЛЕТНО РЕНОВИРАНИ ДВА ОДДЕЛА НА КЛИНИКАТА ЗА ТОКСИКОЛОГИЈА – ИНВЕСТИЦИЈА ЗА УНАПРЕДУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ТРЕТМАН НА ПАЦИЕНТИТЕ

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, заедно со заменик министерката, д-р Маја Манолева,  денеска ја посетија Универзитетската клиника за токсикологија, каде се комплетно реновирани одделите за токсикологија и детоксикација. Инвестицијата е во вредност од 9.5 милиони денари. Станува збор за комплетно реновирање на болничките соби, опремување со нови кревети и мебел, 24-часовен централен надзор и […]

СВЕЧЕНО ОДБЕЛЕЖАН 17 МАРТ ДЕН НА ОСНОВАЊЕ НА ЦРВЕН КРСТ И ДЕН НА КРВОДАРИТЕЛСТВО

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска, се обрати на свеченото одбележување на 17 март – Ден на основање на Црвениот крст и Ден на крводарителството во РСМ.    Во рамки на одбележувањето, министерот Меџити додели плакети на општинските организации на Црвениот крст со реализирани најголем број крводарувања, минатата година.  Министерството за здравство во континуитет […]

МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ СО СВОЈОТ ТИМ ДАРУВАШЕ КРВ НА ИНСТИТУТОТ ЗА ТРАНСФУЗИOЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити, заедно со тим од Министерството за здравство, директори на јавни здравствени установи, доктори и здравствени работници, денеска, беа дел од крводарителна акција во пресрет на 17 март, Денот на основањето на Црвениот крст и Ден на крводарителството во РСМ.  Со цел промоција на хуманоста и подигнување на свесноста за […]

СРЕДБА НА МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ СО В.Д АМБАСАДОРОТ НА ГЕРМАНИЈА, ОТО ГРАФ

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска оствари работна средба со в.д. амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјава, Ото Граф, во чиј фокус беше унапредување на досегашната соработка на поле на здравството и можностите за нејзино продлабочување. Тој истовремено се заблагодари за поддршката на македонскиот здравствен систем за време на КОВИД пандемијата со над […]

НА ДЕТСКА КЛИНИКА ПРИСТИГНА ЛЕКОТ ТРИКАФТА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА

На Клиниката за детски болести пристигна лекот Трикафта и осум пациенти со цистична фиброза почнуваат со едногодишна терапија, информираше во изјава за медиуми министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити. -Сакам да ве информирам дека на Универзитетската клиника за детски болести пристигна лекот Трикафта за цистична фиброза. Министерството за здравство, во соработка со сите надлежни институции […]

БРИФИНГ НА МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ – СЕ АНАЛИЗИРААТ СОСТОЈБИТЕ, ВО ФОКУСОТ СЕ ПАЦИЕНТИТЕ

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска, одржа брифинг со претставници на медиумите, на кој ги презентираше приоритетите на кои ќе се посвети во претстојниот период.   -На позицијата министер доаѓам од клиничкиот центар, така што одблиску ги знам предизвиците со кои се соочуваат пациентите, и оттука во фокусот на нашата работа ќе бидат пациентите. […]

МИНИСТЕРОТ МЕЏИТИ НА ЗДРАВСТВЕН КОНГРЕС ВО ТИРАНА

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити учествува на здравствениот конгрес што се одржува во Тирана, Албанија на 5, 6 и 7 март. Конгресот го отвори премиерот на Владата на Република Албанија, Еди Рама и Огерта Манастирлиу, министерка за здравство и социјалнa заштита на Албанија. На настанот присуствуваат министри и лидери на здравствени институции од земјите од регионот и […]

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД МЗ НА БИЛАТЕРАЛЕН СКРИНИНГ ВО БРИСЕЛ

  Претставници од Министерство за здравство беа дел од македонската делегација која имаше 26 презентации и успешно е завршен билатералниот скрининг за поглавјето 28, посветено на „Заштита на потрошувачи и јавно здравје“. Сугестиите и препораките се добиени и тие ќе дадат насока што можеме да направиме, а добивме информација дека се подготвуваат и нови законодавни […]

Д-Р МАЈА МАНОЛЕВА ЈА ПРЕЗЕДЕ ФУНКЦИЈАТА ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО

Во просториите на Министерството за здравство денеска беше извршено примопредавање на должноста заменик министер за здравство. Д-р Маја Манолева ја презеде функцијата заменик министер за здравство од д-р Владимир Рендевски, кој ѝ посака успешна работа на д-р Манолева и продолжување на реформите во здравствениот систем.