Новости

МЕЏИТИ: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ОБЕДИНЕТИТЕ АРАПСКИ ЕМИРАТИ ЌЕ ЈА ЗАЈАКНАТ СОРАБОТКАТА ВО ЗДРАВСТВОТО

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити присуствуваше на првата министерска конференција на 28. Конференција на страните на рамковната конвенција на ООН за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Меџити, истакнува дека целта на овој министерски состанок, на кој присуствуваат над 100 земји од светот […]

МЕЏИТИ НА СРЕДБИ ВО ЛОНДОН ЗА ПЛАНИРАЊЕ НА СЕЛДНИТЕ АКТИВНОСТИ ЗА ИЗГРАДБА НА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

Меџити на средби во Лондон за планирање на следните активности за изградба на новиот Клинички центар Почитувани, Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити е во работна посета на Обединетото Кралство кадешто вчера оствари средба со специјалниот претставник на Премиерот на Обединетото Кралство за трговија со Западен Балкан Мартин Викерс, главниот оперативен директор на „International Hospitals […]

ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСТАНОВИ ЌЕ РАБОТАТ КОНТИНУИРАНО ЗА ВРЕМЕ НА МИНИСТЕРСКИОТ СОСТАНОК НА ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и јавната администрација во Скопје поради одржувањето на 30. министерски состанок на ОБСЕ не важи за вработените во здравствените установи. Здравствената заштита ќе се одвива континуирано и непрекинато за сите пациенти како и досега и нема […]

НАД 50 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ПРИМИЛЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП

Министерството за здравство информира дека над 50 илјади граѓани примиле вакцина против сезонски грип, а 59 илјади граѓани досега аплицирале за бесплатна вакцинација. Во центрите за јавно здравје и здравствените домови континуирано се врши имунизација против сезонски грип, а со бесплатна вакцинација се опфатени следните ризични групи: стари лица (над 65 години), лица со хронични […]

МЕЏИТИ: ДОСЕГА НАПРАВЕНИ ТРИ ТРАНСПЛАНТАЦИИ НА ЦРН ДРОБ, ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НОТИРАШЕ НАПРЕДОК ВО ОВОЈ СЕГМЕНТ

Министерството за здравство информира дека пред една година првпат се изведе трансплантација на црн дроб во Северна Македонија, со што македонското јавно здравство се вброи меѓу врвните здравствени системи што изведуваат вакви процедури. За овој краток период се направени три трансплантации кај тројца пациенти и сите се во добра здравствена состојба. Министерот за здравство, д-р […]

МЕЏИТИ: 50 ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ СО РЕНОВИРАЊЕ СТАНАА ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНИ

Почитувани, Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска ги презентираше очекувањата и позициите на државата за претстојната 28 Конференција на страните на рамковната конвенција на ООН за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември ќе се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати. Во продолжение, Ви го пренесуваме обраќањето на министерот Меџити во целост: […]

ОДОБРЕНИ ДОПОЛНИТЕЛНИ 100 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА ЛЕКОТ ТРИКАФТА

Министерството за здравство информира дека се одобрени дополнителни 100 милиони денари за обезбедување на лекот „Kaftrio“ во комбинација со „Kalydeco“ на дополнителни пациенти со цистична фиброза. Универзитетската клиника за детски болести доби согласност од Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување и Бирото за јавни набавки да спроведе итна постапка со директни преговори со овластениот […]

МЕЏИТИ: ЗА СЕДУМ ГОДИНИ СМРТНОСТА НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИТЕ БЕБИЊА ЈА НАМАЛИВМЕ ЗА 74 ПРОЦЕНТИ

Светскиот ден на предвремено родените деца беше повод министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити да ја посети Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, каде овие мали борци се згрижуваат. Министерот Меџити истакна дека е среќен што може да ја сподели информацијата дека битките со предизвиците кои ги носи предвременото породување сѐ почесто ги добиваме. -Статистиките […]

МОДЕРНИЗАЦИЈАТА НА КЛИНИКАТА ЗА НЕВРОЛОГИЈА ЗНАЧИ ГОЛЕМА ПРИДОБИВКА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити присуствуваше на свеченото отворање на новите реновирани амбуланти на Универзитетската клиника за неврологија каде беше промовирана и нова современа медицинска опрема, која ќе го унапреди третманот на пациентите. Министерот за здравство изрази задоволство што јавната здравствена установа каде тој долги години работел се развива и модернизира. -Посебно ме радува […]

MEЏИТИ:  ВО ТЕК ЕВАЛУАЦИЈА НА ПРИСТИГНАТИТЕ АПЛИКАЦИИ ЗА СТАВАЊЕ НОВИ ЛЕКОВИ НА ПОЗИТИВНА ЛИСТА

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити учествуваше на панел дискусијата во рамки на конференцијата за здравство под наслов „Поглед во иднината за нашиот здравствен систем“, организирана од Американската стопанска комора во Северна Македонија (АмЧам). Во однос на обновувањето на позитивната листа министерот истакна дека е во тек евалуацијата на пристигнатите апликации за ставање лек на […]