Интервјуа

ФИЛИПЧЕ: ЌЕ ПРЕДЛОЖИМЕ ДО ВЛАДАТА ЗАБРАНЕТО ГОСТУВАЊЕ НА ПЕЈАЧИ И ДИЏЕИ, НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА ГОСТИ НА ЕДНА МАСА ВО УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче по состанокот со Комисијата за заразни болести во вестите на Канал 5 телевизија денеска изјави дека има зголемување на бројот на случаи во сите возрасни групи над 20 години и истакна дека нема зголемување на бројот на случаи во групите од 10 до 20 години, и под 10 […]

ФИЛИПЧЕ: НОСЕЊЕТО МАСКИ ВО УЧИЛИШТЕ НЕ ПРЕТСТАВУВА НИКАКОВ РИЗИК ЗА ДЕЦАТА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на телевизија Сител изјави дека превентивните мерки се димензионирани за максимално да го штитат здравјето на децата. Тој потенцираше дека носењето на маска во училиште не претставува никаков ризик за децата. „Нема никаков ризик, ниту по респираторниот систем. Тоа е единствениот начин во […]

ФИЛИПЧЕ: НАБАВУВАМЕ БРЗИ ТЕСТОВИ КОИ ЗА 15 МИНУТИ ДЕТЕКТИРААТ КОВИД-19

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“, истакна дека се планира надградување на стратегијата за тестирање. „Сега на пазарот се подостапни брзи тестови за детектирање на вирусот, не на антителата, меѓутоа се брзи и за 10 до 15 минути го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски […]

ФИЛИПЧЕ: АКО ЕПИДЕМИОЛОШКАТА СЛИКА Е СТАБИЛНА, ВО НОЕМВРИ ЌЕ СЕ ДОЗВОЛИ УШТЕ НЕКОЈА ГРУПА ОД ДЕЦАТА ДА БИДЕ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО ВО УЧИЛИШТАТА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон…/Rruga drejt…“ на Алсат М телевизија истакна дека ако епидемиолошката слика е добра и стабилна, на почетокот на месец ноември ќе се даде дозвола уште некоја група од децата да оди со физичко присуство во училиштата. Од 1 октомври, со физичко присуство […]

ФИЛИПЧЕ: ГРАЃАНИТЕ ДОБИВААТ НОВ МОДЕРЕН КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ВО ЧЕТИРИ БЛОКА – ПРВИОТ ЌЕ БИДЕ ЗАВРШЕН ВО СЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија најави дека во новиот четиригодишен мандат ќе почне да се гради новиот Клинички центар. Тој истакна дека иако се подобрени условите и се направи реорганизација за подобрување на комуникацијата, сега, при третманот на пациенти со Ковид-19 се […]

ФИЛИПЧЕ: ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРИДОБИВКИ

Во вчерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче истакна дека зголемувањето на платите на здравствените работници е една од најголемите придобивки во период од повеќе децении наназад. -Оваа значајна сума, што ја инвестиравме во платите на лекарите, медицинските сестри за две ипол години изнесува околу […]

ФИЛИПЧЕ: КАПАЦИТЕТИТЕ НА ЗДРАВСТВОТО СЕ СПРЕМНИ ЗА ЕСЕН, СЕКОЈ ПАЦИЕНТ ДА ДОБИЕ СООДВЕТНА И НАВРЕМЕНА ЗДРАВСТВЕНА УСЛУГА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија истакна дека во однос на есенскиот период, здравствениот систем е целосно подготвен за евентуалното зголемување на бројот на ковид пациенти. „Сакам да ги уверам граѓаните дека сме спремни со инфраструктура, медицинска опрема, и со кадар, а таму […]

БРОЈКАТА ОД САБОТАТА НА НОВО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е ВАРИЈАЦИЈА КОЈА СЕ ДОЛЖИ НА КЛАСТЕР ВО ШТИПСКА КОНФЕКЦИЈА

Во вчерашното гостување во вестите на Канал 5 телевизија, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче објасни дека бројката од саботата, исто како и некои претходни варијации т.е отскокнувања од некоја вообичаена бројка, се должи на мал кластер во една од конфекциите во Штип. „Една од неколкуте конфекции во кои имаше поголем број заразени е […]

ШИРОКИОТ ПРИСТАП НА ТЕСТИРАЊЕ МОЖЕБИ НЕ НОСИ ПОЕНИ НА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО, НО Е ВО ИНТЕРЕС НА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 потенцираше дека со широкиот пристап на тестирање на сите контакти од висок ризик за кратко време се идентификувани огромен број на асимтоматски носители на вирусот. „На почетокот на овој бран се соочивме со една ситуација, кластери од семејни настани […]

ФИЛИПЧЕ: ЗДРАВСТВОТО ОДЛИЧНО СЕ СПРАВИ СО ПАНДЕМИЈАТА

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата. „Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско- стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на […]