Day: октомври 1, 2020

ФИЛИПЧЕ: НОСЕЊЕТО МАСКИ ВО УЧИЛИШТЕ НЕ ПРЕТСТАВУВА НИКАКОВ РИЗИК ЗА ДЕЦАТА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на телевизија Сител изјави дека превентивните мерки се димензионирани за максимално да го штитат здравјето на децата. Тој потенцираше дека носењето на маска во училиште не претставува никаков ризик за децата. „Нема никаков ризик, ниту по респираторниот систем. Тоа е единствениот начин во […]

СРЕДБА ФИЛИПЧЕ-БРНЗ: САД Е НАШ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР ВО ЈАКНЕЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска, оствари работна средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Кејт Мари Брнз, на која и се заблагодари за континуираната поддршка во унапредување на здравствената заштита и успешно справување со коронавирусот во нашата држава. -САД сериозно придонесуваат во зајакнување на нашиот здравствен систем. Упатувам посебна благодарност […]

ФИЛИПЧЕ: УЧЕНИЦИТЕ, РОДИТЕЛИТЕ И НАСТАВНИЦИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ПРОПИШАНИТЕ МЕРКИ ЗА БЕЗБЕДНА УЧЕБНА ГОДИНА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. „Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието каква што не се памети во историјата. Верувам дека за многу од вас, новиот начин на кој се почнува […]