Day: декември 19, 2020

ПРАЗНУВАЈ ОДГОВОРНО

Да се посветиме на семејството за време на празниците, а прославите со повеќе пријатели да ги оставиме за следната година. Да не дозволиме убавите моменти да станат лоши спомени. Пропуштените прослави лесно ќе ги надоместиме, но сега да мислиме на здравјето и да им помогнеме на здравствените работници.

РЕГИСТРИРАНИ 815 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 77949, ОЗДРАВЕНИ 396 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 20 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2664 тестирања, а регистрирани се 815 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-329, Куманово-37, Дебар-1, Штип-26, Прилеп-46, Тетово-51, Струга-28, Велес-24, Битола-52, Охрид-28, Кавадарци-31, Гостивар-36, Гевгелија-9, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево –1, Берово-5, Валандово-5, Виница-1, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-4, […]

ДОНАЦИЈА ОД ЕДЕН МИЛИОН ДЕНАРИ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ДОВОД НА КИСЛОРОД ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО КАВАДАРЦИ ОД ФОНДАЦИЈАТА „НИКОЛА ЈАНЧЕВ“

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче беше во посета на Кавадарци по повод донација од Фондацијата „Никола Јанчев“, во висина од еден милион денари за обезбедување централен довод на кислород за модуларната болница во Општата болница со проширена дејност Кавадарци. Во присуство на градоначалникот Митко Јанчев и директорот на болницата д-р Диме Коцев, министерот Филипче […]