Day: јануари 5, 2021

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 28.12, 2020 ДО 3.1, 2021 – СЕ ЗАДРЖУВА ТРЕНДОТ НА НАМАЛУВАЊЕ НА НОВОЗАБОЛЕНИ И ПОЧИНАТИ, ПАД НА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 28 декември 2020 до 3 јануари 2021, се тестирани вкупно 10.778 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,9% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.329 нови позитивни случаи од 33 […]

РЕГИСТРИРАНИ 106 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 84129, ОЗДРАВЕНИ 603 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 20 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 761 тестирање, а регистрирани се 106 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје-72, Куманово-4,  Штип-2, Прилеп-5, Тетово-3, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-6, Струмица-5, Радовиш-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-1.Институтот за јавно здравје регистрира 603  оздравени пациенти од: Скопје-230, Куманово-24, Дебар-5,  Штип-18, Прилеп-51,  Тетово-8,  Струга-30, Велес-20, Битола-26, Охрид-54, Кавадарци-27, Гостивар-14, […]