Day: март 3, 2021

РЕГИСТРИРАНИ 807 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 104.548, ОЗДРАВЕНИ 314 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦA

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи со КОВИД-19 во: Скопје – 359, Куманово и Охрид – по 38, Кавадарци, Струмица и Неготино – по 36, Гевгелија – 35, Тетово и Прилеп – по 34, Гостивар – 29, Битола – 25, Велес – 24, Крива Паланка – 12, […]

ФИЛИПЧЕ: ИЗМЕНИТЕ НА ЗЗО ЌЕ ОВОЗМОЖАТ ГРАЃАНИТЕ БРЗО И ЕФИКАСНО ДА ДОБИЈАТ ТЕРАПИЈА ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ, А ДРЖАВАТА ДА ЗАШТЕДИ ПАРИ

Со измените на Законот за здравствено осигурување (ЗЗО), освен што ќе се воспостави систем на двојна контрола на издадени лекови, исто ќе има и онлајн комуникација меѓу лицето што ги издава лековите и тој што ги плаќа, ова го образложи министерот за здравство д-р Венко Филипче, на собраниската комисија за здравство каде на дневен ред […]