Day: април 27, 2020

ОЗДРАВЕНИ СЕ 53 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ 13 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 1399, ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени од ковид-19. По градови: Скопје-25, Куманово-13, Прилеп-5, Струга-1, Битола-4, Охрид -1 и Кочани-4. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, 58 годишна пациентка од Желино (Тетово) примена на клиниката на 21 април со тешка форма на болеста и […]

КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ ДОБИ “УВ ГАРД” ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА ОД ВИРУСИ И БАКТЕРИИ, ДОНАЦИЈА ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНОВАТОРИ ИВИЦА ПОЦКОВ И НИКОЛА ГЛИГОРОВ

Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, денеска доби „УВ Гард“ – уред со УВ зраци за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии, со цел зајакнување на условите во оваа установа каде се сместени и се лекуваат пациентите кои се заразени и позитивни на коронавирус. Функционалноста на овој апарат е […]