Day: април 28, 2020

ДОНЕСЕНИ МЕРКИ ЗА ПРОДОЛЖЕНИОТ ПРВОМАЈСКИ ВИКЕНД, ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ МЕРКИТЕ ЗА ДА ГО ВРАТИМЕ НАШИОТ ЖИВОТ ВО НОРМАЛА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција ги информираше граѓаните со најновите информации со состојбата со КОВИД-19. „Денеска се регистрирани 36 оздравени пациенти, во: Скопје-19, Куманово-1, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1, Велес-3, Гостивар-2. За жал имаме 6 пациенти коишто се починати, двајца пациенти од Прилеп, на Клиниката за инфективни болести, едниот на 58-годишна […]

ЛАЛИЊА И ЛИТЕРАТУРА ОД ХОЛАНДСКИ АВТОРИ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ХОЛАНДИЈА

Повеќе од 1000 лалиња и голем број на книги од холандски автори преведени на македонски и албански јазик денеска беа подарени од холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп преку Министерството за здравство до Институтот за јавно здравје и останатите јавно-здравствени установи во кои се лекуваат пациенти со КОВИД-19 – по повод Националниот ден на Холандија. Оваа […]

ОЗДРАВЕНИ СЕ 36 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ НОВИ 22 СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1421, ПОЧИНАТИ СЕ 6 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-1, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1, Велес-3, Гостивар -2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на клиниката од 19 април и 63 годишен пациент на болничко лекување од […]