Day: декември 3, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 1342 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 65231, ОЗДРАВЕНИ СЕ 679 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 22 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42, Гостивар-63, Гевгелија-33, Струмица-29, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-5, Кочани-33, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-4, Валандово-4, Виница-4, Делчево-22, Кратово-7, Свети Николе-13, Кичево-31, […]

ПРЕДИЗВИЦИТЕ СО КОИ СЕ СООЧУВА ЗДРАВСТВОТО ВО ЕК НА КОВИД ПАНДЕМИЈА ТЕМА НА СРЕДБАТА ФИЛИПЧЕ – БОМГАРТНЕР

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска, оствари средба со Н.Е Сирил Бoмгартнер, амбасадор на Република Франција. На средбата се разговараше за предизвиците од коронавирусот, со кои здравствените системи се соочуваат насекаде во светот, беа разменети мислења за товарот што македонскиот здравствен систем го носи во борба со Ковид-19, кога дури и на здравствените системи […]

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 49 ПАЦИЕНТИ, ВКУПНО СЕ ЛЕКУВААТ 461 БОЛЕН, СОМНИТЕЛЕН И ПОТВРДЕН ЗА КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 461 лице, кои се сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 20 приеми и  тоа на ТБЦ имало девет приеми, еден во […]

ФИЛИПЧЕ: ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ СЕ ГЛАСОТ КОЈ ТРЕБА ДА БИДЕ ВОДИЧ НА ИНСТИТУЦИИТЕ, ДА ИМ КАЖЕ КАДЕ Е ПРОБЛЕМОТ И НА КОЈ НАЧИН ДА СЕ РЕШИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, утрово учествуваше на тркалезна маса „Трансформација на општеството: Заедница за сите“, организирана по повод 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост.Тој изрази задоволство што му е дадена можноста да партиципира на состанокот и да сподели информации во однос на тоа што е направено во изминатите три години […]

РЕГИСТРИРАНИ 946 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО 0ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 63890, ОЗДРАВЕНИ 789 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 33 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-426, Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, Струмица-15, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-24, Валандово-2, Виница-1, Делчево-11, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-13, Ресен-15, Неготино-20.  Институтот за јавно […]