Day: јануари 6, 2021

РЕГИСТРИРАНИ 622 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 85328, ОЗДРАВЕНИ СЕ 1689 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 12 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2452 тестирања, а регистрирани се 622 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-300, Куманово-29,  Дебар-10, Штип-18, Прилеп-23, Тетово-9, Струга-3, Велес-19, Битола-19, Охрид-22, Кавадарци-29, Гостивар-7, Гевгелија-10, Струмица-16, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-18, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-2, Берово-19, Валандово-1, Виница-8, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-4, Кичево-7, […]

ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНИТЕ СЕ БЕЗБЕДНИ, ВАКЦИНАЦИЈАТА ЕДИНСТВЕН НАЧИН ДА ГО ПОБЕДИМЕ ВИРУСОТ

Министерот за здравство, доц. Д-р Венко Филипче, на гостувањето во утринската програма на МТВ потенцираше дека се охрабрувачки резултатите од истражувањето со здравствените работници, кои покажуваат дека над 60% од здравствените работници би се вакцинирале против Ковид 19. -Исклучително висок процент на здравствени работници се заинтересирани да ја примат вакцината и тоа е добар сигнал […]

РЕГИСТРИРАНИ 580 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 84709, OЗДРАВЕНИ 572 – ПОЧИНАТИ 9 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-254, Куманово-32,  Дебар-10, Штип-12, Прилеп-30, Тетово-21, Струга-7, Велес-28, Битола-23, Охрид-23, Кавадарци-30, Гостивар-18, Гевгелија-15, Струмица-17, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-6, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-3, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-5 и Неготино-9.Институтот за јавно […]