Day: февруари 3, 2021

ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНАЦИЈАТА ЌЕ ПОЧНЕ СО КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СИТЕ ВАКЦИНИ СЕ БЕЗБЕДНИ И РАЗВИЕНИ НА БЕЗБЕДНИ ПЛАТФОРМИ

-Во завршната фаза сме од преговорите и во месец февруари првата количина којашто ќе пристигне во нашата земја ќе бидат кинеските вакцини. Ние практично целокупниот процес на имунизација согласно веќе подготвениот систем ќе го почнеме со тие вакцини, ова денеска го изјави министерот за здравство д-р Венко Филипче. За кратко време ќе се знае и […]

РЕГИСТРИРАНИ 350 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 93510, ОЗДРАВЕНИ 266 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 20 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 180, Кавадарци – 24, Велес – 19, Куманово – 14, Тетово – 14, Гевгелија – 12, Охрид – 8, Гостивар, Струмица и Делчево – по […]

КОВАКС СИСТЕМОТ ИНФОРМИРАШЕ ЗА ПРВАТА ИСПОРАКА И ТИПОТ НА ВАКЦИНАТА КОЈА ЌЕ ПРИСТИГНЕ ВО НАШАТА ЗЕМЈА

КОВАКС системот преку допис ги соопшти деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја. Станува збор за вакцината AstraZeneca, од која првата количина за Северна Македонија е планирано да пристигне во март. Од КОВАКС информираат дека за Северна Македонија се предвидени меѓу 103.200 и 175.200 дози од оваа вакцина, […]

РЕГИСТРИРАНИ 407 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 93.160, OЗДРАВЕНИ 399 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје:во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 187, Кавадарци – 35, Велес – 28, Куманово – 18, Охрид – 18, Тетово – 17, Струга – 16, Делчево – 16, Прилеп – 12, Демир […]