РЕГИСТРИРАНИ 407 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 93.160, OЗДРАВЕНИ 399 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје:во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 187, Кавадарци – 35, Велес – 28, Куманово – 18, Охрид – 18, Тетово – 17, Струга – 16, Делчево – 16, Прилеп – 12, Демир Капија – 7, Струмица – 5, Радовиш – 5, Гостивар – 4, Битола – 4, Кичево – 4, Гевгелија – 4, Неготино – 4, Крива Паланка – 4, Крушево – 4, Штип – 3, Кочани – 3, Кратово – 3, Свети Николе – 1, Дебар – 1, Ресен – 1, Берово – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Регистрирани се 399 оздравени пациенти од: Скопје – 242, Тетово – 22, Куманово – 20, Прилеп – 17, Битола – 15, Штип – 10, Велес – 9, Радовиш – 9, Гостивар – 9, Струмица – 8, Крива Паланка – 6, Кичево – 5, Гевгелија – 4, Пробиштип – 4, Дебар – 3, Богданци – 3, Кочани – 2, Свети Николе – 2, Валандово – 2,  Кавадарци – 1, Струга – 1, Неготино – 1, Кратово – 1, Ресен – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 91г) и од Струмица (63 и 73г), по еден од Тетово (76г), Штип (59г), и Кочани (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.540 теста се преку: ИЈЗ-440, Биотек-300, Авицена-248, Систина-216, Жан Митрев (Филип Втори)-150, МАНУ-113, Лаор лабораторија –75, ЦЈЗ Скопје-65, Синлаб-55, ЦЈЗ Битола-48, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-18, Инфективна клиника-3, Судска медицина-1, ГАК-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-772, УК Пулмологија со алергологија–6, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 459.559 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.160, бројката на оздравени пациенти е 82.520, на починати е 2.873, а бројот на активни случаи изнесува 7.767. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:Скопје 40637, активни 3956Куманово 5219, активни 341, Тетово 5133, активни 305, Прилеп 4575, активни 142, Гостивар 3629, активни 191, Штип 3508, активни 106Битола 3235, активни 142Велес 3129, активни 274Охрид 2840, активни 389Кавадарци 2647, активни 357Струмица 2540, активни 244Струга 2232, активни 176, Кочани 1728, активни 64Кичево 1723, активни 123Свети Николе 1081, активни 33Гевгелија 999, активни 100Неготино 970, активни 86Дебар 767, активни 91Ресен 743, активни 97Крива Паланка 728, активни 35Радовиш 712, активни 46Делчево 635, активни 194Берово 595, активни 37Пробиштип 507, активни 28Виница 492, активни 29Валандово 325, активни 9Македонски Брод 246, активни 12Демир Хисар 245, активни 5Кратово 232, активни 26Богданци 225, активни 20, Демир Капија 214, активни 46, Крушево 212, активни 30, Македонска Каменица 190, активни 17, Пехчево 183, активни 10, Дојран 84, активни 6 лица.

Сподели на:

Related Posts