Day: февруари 17, 2021

ФИЛИПЧЕ: НАПРАВИВМЕ ДОБРА ОРГАНИЗАЦИЈА – ЕДНАШ КОГА ЌЕ ПОЧНЕ ИМУНИЗАЦИЈАТА ДА НЕ ЗАПРЕ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателката на Комитетот за имунизација д-р Александра Грозданова, денеска присуствуваа на почетокот на процесот на вакцинација во земјава, каде први вакцината против КОВИД-19 ја примија двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Станува збор за главната сестра Габриела Темелковска и примариус д-р Добринка Наунова […]

ИНФЕКТОЛОГОТ НАУНОВА И ГЛАВНАТА СЕСТРА ТЕМЕЛКОВСКА ОД ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА ПРВИ ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19

Во модуларната болница при Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почна вакцинацијата на здравствените работници против КОВИД-19 во земјава. Први се вакцинираа главната сестра, Габриела Темелковска и примариус д-р Добринка Наунова Јовановска, специјалист за невроинфекции од Инфективната клиника – медицински работници со значајно искуство на клиниката и огромен придонес во борбата со КОВИД-19. Д-р […]

РЕГИСТРИРАНИ 347 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 97.803, ОЗДРАВЕНИ 168 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на ковид-19 во: Скопје – 157, Прилеп – 35, Кавадарци – 26, Охрид -19, Куманово – 14, Штип и Неготино – по 13, Тетово – 12, Гевгелија – 10, Велес […]

РЕГИСТРИРАНИ 358 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 97.456, ОЗДРАВЕНИ 341 ПАЦИЕНТ – ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во:Скопје – 173, Прилеп – 41, Куманово – 22, Кавадарци – 21, Тетово – 13, Велес – 11, Битола и Крива Паланка – по 9, Охрид – 8, […]