РЕГИСТРИРАНИ 358 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 97.456, ОЗДРАВЕНИ 341 ПАЦИЕНТ – ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во:Скопје – 173, Прилеп – 41, Куманово – 22, Кавадарци – 21, Тетово – 13, Велес – 11, Битола и Крива Паланка – по 9, Охрид – 8, Неготино – 7, Крушево – 6, Штип – 5,  Струмица и Гевгелија – по 4,  Струга, Делчево и Валандово – по 3, Гостивар, Кичево, Ресен, Радовиш и Пробиштип – по 2, Кочани, Свети Николе, Дебар, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.
Регистрирани се 341 оздравени пациенти од:Скопје – 186, Кавадарци – 24,  Куманово – 18, Тетово – 16, Прилеп – 14, Струмица – 11, Битола и Гевгелија – по 9, Гостивар, Велес, Дебар и Ресен – по 7, Кичево, Берово и Демир Капија – по 5, Радовиш – 3, Штип, Охрид, Кочани, Свети Николе, Неготино, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.Пријавени се вкупно 5 починати лица.
Починати се 3 пациенти од Скопје (91г, 80г и 58г), по 1 пациент од Кавадарци (73г) и Прилеп (62г) .Сите пациенти се починати во болнички услови.
Направени се 2275 тест преку: ИЈЗ-405, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-214, Биотек-213, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Систина-196, лабораторија Лаор–130, МАНУ-6, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-59, Ремедика-28, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 768, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 489.991 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.456, бројката на оздравени пациенти е 88.301, на починати е 3.003, а бројот на активни случаи изнесува 6.152.
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 42589, активни 2767Куманово 5386, активни 237Тетово 5283, активни 213Прилеп 4883, активни 332Гостивар 3705, активни 113Штип 3571, активни 79Битола 3326, активни 124Велес 3300, активни 235Охрид 3048, активни 367Кавадарци 2974, активни 415Струмица 2630, активни 146Струга 2324, активни 162Кочани 1773, активни 48Кичево 1751, активни 66Свети Николе 1100, активни 25Гевгелија 1078, активни 96Неготино 1048, активни 88Дебар 778, активни 35Ресен 779, активни 62Крива Паланка 766, активни 43Радовиш 741, активни 45Делчево 702, активни 215Берово 624, активни 30Пробиштип 523, активни 19Виница 504, активни 22Валандово 341, активни 14Демир Хисар 256, активни 11Кратово 252, активни 25Македонски Брод 251, активни 10Крушево 240, активни 44Богданци 233, активни 10Демир Капија 227, активни 34Македонска Каменица 192, активни 4Пехчево 183, активни 3Дојран 95, активни 13 лица.

Сподели на:

Related Posts