Day: март 8, 2021

МЗ:КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПРЕДЛОЖИ ВОВЕДУВАЊЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО ЦЕЛА ДРЖАВА ОД 22 ЧАСОТ НАВЕЧЕР ДО 5 ЧАСОТ НАУТРО

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на ГККШ предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава. Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот.Министерот образложи дека овој предлогот […]

МЗ:ПРВАТА ПРАТКА „СПУТНИК В“ СТИГНА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и н.е.Сергеј Баздникин амбасадор на Руската Федерација во РСМ, денеска на меѓународниот аеродром во Скопје ја пречекаа првата пратка од вакцината против Ковид 19, на рускиот производител „Спутник В“. Министерот Филипче изрази благодарност до амбасадорот за неговиот личен ангажман за овие дози, што побрзо да стигнат во нашата земја. […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 333 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 107.163 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 268 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 10 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 182, Кавадарци – 22, Куманово и Охрид – по 20, Тетово – 15, Битола – 11, Прилеп – 9, Неготино – 8, Велес и Ресен – по 7, Гостивар – 6, Гевгелија – 4, Струмица – 3, […]

РЕГИСТРИРАНИ 722 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 106.832 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 186 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 9 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 375, Прилеп – 44, Кавадарци – 35, Гевгелија – 29, Битола – 25, Гостивар – 23, Тетово – 22, Куманово – 20, Охрид – 16, Штип – 15, Крива Паланка – 14, Неготино – 13, Велес – […]