Day: септември 22, 2021

ПРЕКУ КОВАКС МЕХАНИЗМОТ ПРИСТИГНАА 110.612 ВАКЦИНИ ОД ПРОИЗВОДИТЕЛОТ ФАЈЗЕР-БИОНТЕК

Пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100 илјади вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над 12 години, се дистрибуирани до […]

ИЈЗ: МИНАТАТА НЕДЕЛА ПОМАЛКУ НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19, ВАКЦИНИРАНИ ВКУПНО 774.422 ГРАЃАНИ

Последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје покажува дека за 40% е намалена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почеток на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август. Во епидемиолошката анализа на Институтот опфатена е возрасна популација од претшколска возраст, основно […]

ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 12.099 ВАКЦИНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а вкупно се вакцинирале 12.099 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.474.507 дози вакцини, а ревакцинирани […]