СО НОВАТА БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА ПОДОБРЕН КВАЛИТЕТОТ НА ЖИВОТ НА ПАЦИЕНТИТЕ СО ХЕМОФИЛИЈА

-Чест ми е што денес со Здружението на лица со хемофилија, фон Вилебранд и ретки коагулопатии-ХЕМОЛОГ заеднички го одбележавме Светскиот ден на хемофилија. Во изминативе години се подобри квалитетот на живот на пациентите со хемофилија, грижата за нив мора да се продолжи и понатаму, но и да се зголеми, рече министерот за здравство д-р Илир […]

ВАКЦИНАЦИЈАТА Е НАЈГОЛЕМОТО ДОСТИГНУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ – РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРИСТАПАТ КОН ВАКЦИНАЦИЈА НА СВОИТЕ ДЕЦА

Министерот за здравство д-р Илир Демири за состојбата со големата кашлица потенцираше дека вакцинацијата е најголемото достигнување на здравствениот систем. -Од Центарот за јавно здравје Скопје е прогласена епидемија. Моментално на државно ниво има регистрирано 34 заболени од пертусис. Јас ќе ја искористам оваа можност да се обратам уште еднаш на сите граѓани, особено на […]

ПРОМОВИРАНА МОБИЛНАТА АПЛИКАЦИЈА BEBBO – ПРИМЕР ЗА МЕЃУСЕКТОРСКА СОРАБОТКА ЗА ПОДДРШКА НА РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦА ОД 0 ДО 6 ГОДИНИ

Министерот за здравство, д-р Беким Сали, денес присуствуваше на промоцијата на мобилната апликација Bebbo, изработена од регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Средна Азија. Оваа апликација нуди поддршка на родителите на деца од 0 до 6 години, поврзана со здравјето и нивниот развој. Здравјето на детето почнува уште во перинаталниот период и е поврзано […]

РЕГИСТРИРАНИ 10 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.417, ОЗДРАВЕНИ 332, ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-1 од:Скопје – 5, Прилеп и Виница – по 2, Куманово – 1.Регистрирани се 332 оздравени пациент од:Скопје – 101, Куманово – 45, Битола – 23, Прилеп и Струмица – […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 51 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 155.028 ОЗДРАВЕНИ СЕ 84 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 16 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 28, Тетово – 5, Битола и Виница – по 3, Прилеп, Кочани и Кичево – по 2, Куманово, Велес, Гостивар, Кавадарци, Неготино и Македонска Каменица – по […]

РЕГИСТРИРАНИ СЕ 457 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 119.828 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 700 ПАЦИЕНТИ– ПОЧИНАТИ СЕ 30 ЛИЦА

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 198, Прилеп – 32, Куманово – 30, Охрид – 29, Велес – 25, Кавадарци – 24, Штип – 17, Тетово – 16, Гевгелија – 15, Гостивар – 13, Струмица и Кочани […]

ПОД МОТОТО „БИДИ ХЕРОЈ НА СРЦЕТО, ДАЈ ВЕТУВАЊЕ“, ДЕНЕСКА СЕ ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА СРЦЕТО

Биди херој на срцето дај ветување дека ќе живееш здраво. Под ова мото денеска се одбележа Светскиот ден на срцето. Во Градскиот парк кај Школка, во организација на Институтот за јавно здравје и „ЗДРАВА ИДНИНА“- Здружението за превенција од кардиоваскуларни заболувања, а со поддршка од Министерството за здравство, на присутните граѓани им се одредуваше шеќер […]

ПРИЈАВЕНА ЕПИДЕМИЈА НА МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ДЕБАРСКО, ПРЕЗЕМЕНИ МЕРКИ НА ТЕРЕН И ПРЕПОРАКИ ДО ЈАВНОСТА

Информација за пријавена епидемија на мали сипаници на подрачјето на ПЕ Дебар На 17.07.2018 година, до Институтот за јавно здравје е пријавена епидемија на мали сипаници на територијата на ПЕ Дебар, со вкупно 9 заболени лица. Заклучно со 19.07.2018 (петок), бројот на заболени лица во епидемијата се зголеми на 17 случаи. Сите заболени во епидемијата […]

Водич за исхрана на населението во Република Македонија

Насоки за исхрана на населението во Република Македонија   Вовед   Насоките за исхрана на населението во Република Македонија претставуваат препораки за компонентите на диетата кои со чие консумирање би се воспоставила исхрана што ќе придонесе кон здравствени придобивки на населението. Тие содржат препораки кои се базирани на докази присутни во науката за исхрана, храната […]