ЛАЛИЊА И ЛИТЕРАТУРА ОД ХОЛАНДСКИ АВТОРИ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ХОЛАНДИЈА

Повеќе од 1000 лалиња и голем број на книги од холандски автори преведени на македонски и албански јазик денеска беа подарени од холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп преку Министерството за здравство до Институтот за јавно здравје и останатите јавно-здравствени установи во кои се лекуваат пациенти со КОВИД-19 – по повод Националниот ден на Холандија. Оваа […]

ОЗДРАВЕНИ СЕ 36 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ НОВИ 22 СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1421, ПОЧИНАТИ СЕ 6 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-1, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1, Велес-3, Гостивар -2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на клиниката од 19 април и 63 годишен пациент на болничко лекување од […]

КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ ДОБИ “УВ ГАРД” ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА ОД ВИРУСИ И БАКТЕРИИ, ДОНАЦИЈА ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНОВАТОРИ ИВИЦА ПОЦКОВ И НИКОЛА ГЛИГОРОВ

Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, денеска доби „УВ Гард“ – уред со УВ зраци за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии, со цел зајакнување на условите во оваа установа каде се сместени и се лекуваат пациентите кои се заразени и позитивни на коронавирус. Функционалноста на овој апарат е […]

ОЗДРАВЕНИ СЕ 48 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ 28 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 -ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 1259, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Куманово -1, Битола -1, Скопје-19, Тетово -16, Штип – 1, Радовиш -4. Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент […]

СОВЕТИ И ПРЕПОРАКИ ЗА ПАЦИЕНТИ СО ПУЛМОНАЛНИ ЗАБОЛУВАЊА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА СО COVID 19

Во услови кога на глобално ниво е прогласена пандемија поради рапидно ширење на вирусот SARS-COV-2, Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија упатува стручни препораки за лицата со хронични белодробни заболувања, кои спаѓаат во групата болни со висок ризик за разивање потешка клиничка слика на COVID-19 и имаат зголемен ризик од несакани последици и фатален исход. […]

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ: ВОВЕДУВАМЕ НОВИ ЛЕКОВИ ЗА ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска присуствуваше на настанот по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на ретките болести, што се одржа во Младинскиот културен центар, во организација на Националната алијанса за ретки болести. Министерот Филипче потенцираше дека обврска на Министерството за здравство е да се грижи за подобри услови и воведување на нови […]

Почитувани, предавањата ќе се одржуваат на подолу прикажаните локациски пунктови. Вашиот ПУНКТ ви се одредува според адресата на ПЗУ (во која општина се наоѓа). Доколу кликнете на некој од пунктовите, ќе ви се отвори листа со сите ПЗУ и ќе можете да си проверите дали и вашето име се наоѓа во тој пункт за едукација и […]

Обуки за матичните лекари

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ (Дополнето) ПРОМЕНА НА РАСПОРЕДОТ ЗА ЕДУКАЦИИТЕ ЗА КЛИНИЧКИ УПАТСТВА  Проектот продолжува, Во меѓувреме ќе бидете известени за нов распоред и нов начин на реализација на започнатиот проект. Почитувани, Со овој допис, од име на Министерството за здравство би сакале да истакнеме дека минатиот викенд се одржа првата од серијата бесплатни обуки во организација […]

За проектот

Во рамките на имплементацијата на Декадата на Ромите 2005-2015 и Стратегијата за Ромите во Република Македонија, во 2010 година Министерството за здравство во соработка граѓанскиот сектор започна со имплементација на Проектот “Ромски здравствени медијатори“. Овој проект има за цел надминување на бариерите во комуникацијата меѓу ромската популација и здравствените работници, идентификување на лицата и семејствата, […]