ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 164 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 3701, ОЗДРАВЕНИ СЕ 12 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ СЕ 2 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, Гостивар-2, Гевгелија-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Валандово-1, Свети Николе-2, Ресен-2, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти, во: Скопје-3, Прилеп-6, Струга-1, Велес-1 и Виница-1. Починати се две лица од Скопје и Тетово.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот. Во болницата во Тетово почина пациентка (60г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 9 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3701, бројката на оздравени пациенти е 1694, на починати е 171, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1836. По завршени епидемиолошки анкети и евидентиран еден контролен резулатат, последната дистрибуција по градови е следна:

•             Скопје 1676, активни 1040

•             Куманово 620, активни 202

•             Дебар 56, активни 5

•             Штип 232, активни 192

•             Прилеп 226, активни 25

•             Тетово 336, активни 165

•             Струга 115, активни 39

•             Велес 149, активни 28

•             Битола 30, активни 3

•             Охрид 55, активни 38

•             Кавадарци 6, активни 1

•             Гостивар 56, активни 33

•             Гевгелија 7, активни 3

•             Струмица 7, активни 4

•             Крива Паланка 8, активни 2

•             Радовиш 4, активни 0

•             Крушево 3, активни 0

•             Кочани 54, активни 23

•             Пробиштип 11, активни 9

•             Демир Хисар 1, активни 0

•             Македонски Брод 3, активни 1

•             Пехчево 3, активни 0

•             Берово 2, активни 1

•             Валандово 4, активни 3

•             Виница 3, активни 1

•             Делчево 1, активни 0

•             Кратово 3, активни 1

•             Свети Николе 7, активни 6

•             Кичево 3, активни 1

•             Ресен 3, активни 3

•             Неготино 17, активни 8 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1045 теста се преку: ИЈЗ –353 , ЦЈЗ Скопје-23, Авицена –152, Биотек -95, Жан Митрев (Филип Втори) –166, Систина со PCR метода –114 и МАНУ -142.  Досега во земјата се направени вкупно 41.049 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 60 пациенти. На респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 23 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера – (бројката по општини може да подлежи на измени со оглед на тоа што од вчера сеуште не се завршени сите анкети)

•             Чаир-235

•             Бутел-88

•             Аеродром-87

•             Гази Баба-89

•             Центар-87

•             Карпош-79

•             Сарај-75

•             Кисела Вода-52

•             Ѓорче Петров-39

•             Шуто Оризари-29

•             Студеничани-25

•             Арачиново-30

•             Илинден-20

•             Петровец-7

•             Чучер Сандево-6

•             Сопиште-3

•             Странец-2

•             Неутврден-2

Сподели на:

Related Posts