ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 182 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 4664, ОЗДРАВЕНИ СЕ 33 ПАЦИЕНТИ- ПОЧИНАТИ СЕ 6 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4, Тетово-23, Струга-5, Битола-2, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-13, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти од: Скопје-22, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-2, Битола-1, Кочани-2, Свети Николе-1, Кичево-1.
Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово.

Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица – двајца пациенти од Тетово, еден на возраст од 81 година хоспитализиран на 16 јуни и пациент на 72 години хоспитализиран на 12 јуни. Кај тројца пациенти вирусот е потврден постмортем – пациентка од Куманово на 64 години и уште двајца пациенти од Скопје на возраст од 68 и 65 години. Во ОБ Куманово почина пациент на 85 години, хоспитализиран на 10 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4664, бројката на оздравени пациенти е 1836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2612. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•        Скопје 2243, активни 1507
•        Куманово 668, активни 219
•        Дебар 62, активни 10
•        Штип 254, активни 205
•        Прилеп 229, активни 16
•        Тетово 481, активни 297
•        Струга 147, активни 68
•        Велес 156, активни 29
•        Битола 37, активни 9
•        Охрид 90, активни 71
•        Кавадарци 8, активни 3
•        Гостивар 78, активни 52
•        Гевгелија 8, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•        Струмица 10, активни 7
•        Крива Паланка 10, активни 4
•        Радовиш 4, активни 0
•        Крушево 5, активни 2
•        Кочани 56, активни 23
•        Пробиштип 11, активни 9
•        Демир Хисар 1, активни 0
•        Македонски Брод 3, активни 1
•        Пехчево 5, активни 2
•        Берово 3, активни 2
•        Валандово 5, активни 3
•        Виница 3, активни 0
•        Делчево 1, активни 0
•        Кратово 4, активни 2
•        Свети Николе 11, активни 9
•        Кичево 5, активни 2
•        Ресен 47, активни 46
•        Неготино 19, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1348 теста се преку: ИЈЗ –570, ЦЈЗ Скопје-32, Авицена –98, Биотек –150, Систина со PCR метода –189, МАНУ -157, Жан Митрев (Филип Втори) -152 и Судска медицина-0. Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирање на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 20 нови, а вкупно хоспитализирани 121 пациент. На респираторна машина се 7, a со потешка клиничка слика се уште 35 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 22 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 72 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•        Чаир – 336
•        Аеродром – 125
•        Бутел – 118
•        Гази Баба – 128
•        Центар – 121
•        Карпош – 103
•        Сарај – 105
•        Кисела Вода – 80
•        Ѓорче Петров – 62
•        Студеничани – 71
•        Шуто Оризари – 51
•        Арачиново – 38
•        Илинден – 24
•        Петровец – 12
•        Чучер Сандево – 8
•        Сопиште – 12
•        Зелениково- 1
•        Странец – 3
•        Нераспределен-4

Сподели на:

Related Posts