ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 40 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1898, ОЗДРАВЕНИ СЕ 11 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Штип-1, Прилеп-4, Велес-2, Кочани-2.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај.

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-26, Куманово-1, Прилеп-1, Тетово-10, Велес-1, Битола-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1898, бројката на оздравени пациенти е 1378, на починати е 111, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 409. Последната дистрибуција по градови е:
•        Скопје – 673, активни 169
•        Куманово – 419, активни 23
•        Дебар – 51, активни 0
•        Штип-38, активни 3
•        Прилеп –204, активни 55
•        Тетово – 161, активни 73
•        Струга – 71, активни 5
•        Велес – 127, активни 52
•        Битола –28, активни 9
•        Охрид –21, активни 6
•        Кавадарци – 5, активни 0  
•        Гостивар –21, активни 4
•        Гевгелија – 4, активни 0
•        Струмица – 3, активни 1
•        Крива Паланка- 6, активни 1
•        Радовиш – 4, активни 0
•        Крушево – 3, активни 0
•        Кочани – 31, активни 1
•        Пробиштип – 2, активни 0
•        Кичево – 2, активни 0
•        Неготино -9, активни 2 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)        
•        Демир Хисар – 1, активни 0
•        Македонски Брод – 2, активни 0
•        Пехчево- 3, активни 1
•        Делчево-1, активни 0
•        Валандово -1, активни 0
•        Виница – 3, активни 1
•        Кратово-2, активни 1
•        Берово-1, активни 1
•        Свети Николе-1, активни 1

Направените 549 теста се преку: ИЈЗ –302, Ветеринарен ф-тет -25, Авицена –24, Биотек -36, Филип Втори (Жан Митрев) –42, Систина со PCR метода  -26 и МАНУ -94.  Досега во земјата се направени вкупно 23316 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста се во рамките на скринингот. Денеска е потврден 1 позитивен случај-вработен во градинка во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 7 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 49 пациенти. На кислородна поддршка се 19, на механичка вентилација се 2 пациенти.
Во ГОБ „8 септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 25 пациенти. На респиратор се 3, a со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, на домашно лекување се следат уште 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На ифективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани  45 пациенти, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Сподели на:

Related Posts