ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 52 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2129, ОЗДРАВЕНИ СЕ 30 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти, пациент од Скопје (73г), примен на клиниката на 21 мај и пациент од Велес (82г) хоспитализиран на 22 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (76г) примена на 21 мај и пациентка од Тетово (55г) примена на 27 мај.

Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-26, Куманово-6, Штип-7, Тетово-9, Струга-2, Велес-1, Кочани-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2129, бројката на оздравени пациенти е 1516, на починати е 126, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 487. Последната дистрибуција по градови е:
•        Скопје – 797, активни 240
•        Куманово – 448, активни 42
•        Дебар – 51, активни 0
•        Штип – 61, активни 26
•        Прилеп –211, активни 43
•        Тетово – 191, активни 69
•        Струга – 79, активни 11
•        Велес – 129, активни 30
•        Битола –28, активни 6
•        Охрид –23, активни 6
•        Кавадарци – 5, активни 0  
•        Гостивар –22, активни 4
•        Гевгелија – 4, активни 0
•        Струмица – 3, активни 1
•        Крива Паланка- 6, активни 0
•        Радовиш – 4, активни 0
•        Крушево – 3, активни 0
•        Кочани – 32, активни 1
•        Пробиштип – 2, активни 0
•        Кичево – 3, активни 1
•        Неготино -12, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)        
•        Демир Хисар – 1, активни 0
•        Македонски Брод – 2, активни 0
•        Пехчево- 3, активни 0
•        Делчево-1, активни 0
•        Валандово -1, активни 0
•        Виница – 3, активни 1
•        Кратово-2, активни 0
•        Берово-1, активни 0
•        Свети Николе-1, активни 1.

Вчерашниот нов позитивен случај евидентиран во Битола е жител на Кичево и соодветно е нотирано во денешниот извештај.

Направените 661 теста се преку: ИЈЗ –289, Авицена –39, Биотек -44, Филип Втори (Жан Митрев) –61, Систина со PCR метода -116  и МАНУ -112.  Досега во земјата се направени вкупно 27684 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Teтово, Велес, Куманово и Скопје, регистрирани се два позитивни случаи во градинка во Скопје и во Куманово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 примен е 1 пациент, хоспитализирани се вкупно 43 пациенти. На кислородна поддршка се 17, на механичка вентилација е 1 пациент.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 6 нови, а вкупно хоспитализирани 28 пациенти. На респиратор се 6, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 6 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 11, а на домашно лекување се следат 11 пациенти. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп се хоспитализирани  30 пациенти -позитивни и сомнителни на ковид-19.

Сподели на:

Related Posts