ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 1168 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 46062 ОЗДРАВЕНИ СЕ 692 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 18 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-513, Куманово-68,  Дебар-6, Штип-27, Прилеп-77, Тетово-65, Струга-40, Велес-36, Битола-58, Охрид-25, Кавадарци-29, Гостивар-30, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-3, Кочани-19, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-3,  Валандово-6, Виница-5, Делчево-3,  Кратово-11, Свети Николе-33, Кичево-42, Ресен-4, Неготино-7.  


Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од: Скопје-394, Куманово-25, Штип-27, Прилеп-22, Тетово-49, Велес-33, Битола-14, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-22, Гевгелија-12,  Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-6, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-6, Виница-2, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-1, Неготино-2.


Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.


Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800. Денеска се евидентираат четири контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 20253, активни 8254• Куманово 3005, активни 821• Дебар 412, активни 97• Штип 2127, активни 486• Прилеп 2100, активни 878• Тетово 3120, активни 1051• Струга 1070, активни 285• Велес 1390, активни 742• Битола 1300, активни 669• Охрид 1117, активни 497• Кавадарци 864, активни 400• Гостивар 1688, активни 526• Гевгелија 557, активни 214 (27 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 98 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 1338, активни 641• Крива Паланка 327, активни 108• Радовиш 341, активни 130• Крушево 65, активни 36• Кочани 994, активни 319• Пробиштип 289, активни 95• Демир Хисар 144, активни 68• Македонски Брод 126, активни 22• Пехчево 82, активни 22• Берово 275, активни 76• Валандово 135, активни 44• Виница 267, активни 133• Делчево 340, активни 182 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 123, активни 78• Свети Николе 636, активни 179• Кичево 925, активни 413• Ресен 332, активни 119• Неготино 320, активни 215 (26 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3353 теста се преку: ИЈЗ-904, ЦЈЗ Скопје-112, Авицена-387, Биотек-431, МАНУ -260, Жан Митрев (Филип Втори)-287 , Систина со PCR метода -296, лабораторија Лаор –82, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-91, Инфективна клиника-10, ГАК-0, Синлаб-145, Ремедика-27, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -301, УК Пулмологија со алергологија –2 , лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19.  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 500• Гази Баба – 1151• Аеродром -1256• Карпош – 1070• Центар – 1028• Кисела Вода – 1021• Ѓорче Петров – 680• Бутел – 430• Шуто Оризари – 144• Студеничани – 41• Сарај – 108• Арачиново -26• Илинден – 199• Сопиште – 59• Чучер Сандево – 83• Петровец –82• Зелениково -54• Странец – 149• Нераспределен- 173

Сподели на:

Related Posts